Zmarła prof. Ariadna Gierek-Łapińska

Zmarła prof. Ariadna Gierek-Łapińska
Fot. Pixabay

W wieku 82 lat w sobotę zmarła prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Przez blisko 35 lat – jako szefowa ośrodka okulistycznego ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach – należała do najważniejszych postaci polskiej okulistyki. Od kilkunastu lat była na emeryturze.

O śmierci profesor jako pierwszy poinformował w sobotę w swoim internetowym wydaniu Dziennik Zachodni, powołując się na zamieszczoną w portalu społecznościowym informację córki zmarłej – również znanej okulistki. Profesor zmarła po długiej i ciężkiej chorobie.

W latach 1974–2007 prof. Ariadna Gierek-Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach 1988–2008 była dyrektorką katowickiego szpitala przy ul. Ceglanej, gdzie mieści się klinika, od lat zaliczana do wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce.

Ariadna Gierek była pierwszą żoną późniejszego europosła prof. Adama Gierka – syna Edwarda, pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawującego władzę w PRL w latach 1970-1980.

O życiu i karierze okulistki – synowej szefa państwa w okresie PRL, opowiada wydana w 2012 roku książka „Czerwona księżniczka”, autorstwa dwojga dziennikarzy katowickiej redakcji Gazety Wyborczej. Miłość, władza, medycyna – głosi podtytuł książki.

– Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka: że z teściową Stanisławą Gierek jeździła na zakupy do Paryża, kąpała się w kryształowej wannie i że była córką Breżniewa. Niewiele osób pamiętało, jak wielkie rzeczy zrobiła dla pacjentów – napisali w sobotnim artykule na stronie internetowej katowickiej Gazety Wyborczej autorzy książki o prof. Gierek-Łapińskiej, Judyta Watoła i Dariusz Kortko.

W naukowym dorobku prof. Gierek-Łapińskiej jest kilkaset publikacji i referatów. W kręgu jej naukowych zainteresowań była m.in. mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była wśród twórców przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego.

Profesor przestała kierować katowicką kliniką okulistyczną i przeszła na emeryturę w 2008 roku. Rok wcześniej została dwukrotnie zatrzymana na terenie szpitala pod wpływem alkoholu i zawieszona w obowiązkach wykonywania zawodu lekarza. Prowadzone w tej sprawie postępowania karne zostały umorzone. (PAP)

Marek Błoński / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email