Zmarł Tadeusz Milewski

Zmarł Tadeusz Milewski
Fot. Rafał Sułek

Społecznik, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, wieloletni dyrektor Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Tadeusz Milewski zmarł niespodziewanie wieczorem 10 maja. Miał 81 lat.

Mieszkaniec Olsztyna od 1945 roku, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, były lekkoatleta i trener. W czasie swojej kariery sportowej dziewięć razy reprezentował barwy Polski. W 1972 roku stracił wzrok w wyniku wypadku samochodowego. W 1976 roku już jako osoba niepełnosprawna zdobył brązowy medal w rzucie dyskiem na paraolimpiadzie w Toronto. Rok wcześniej zaczął szefować Okręgowemu Oddziałowi Polskiego Związku Niewidomych (PZN) w Olsztynie i tak rozpoczęła się jego nowa pasja – praca społeczna i zawodowa na rzecz osób niewidomych. W 1994 roku założył Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

– Obecnie zrzeszamy 33 organizacje z całego województwa o różnych profilach działalności. Poprzez naszych członków docieramy do najdalszych zakątków naszego regionu. Największym problemem, jaki doskwiera osobom z niepełnosprawnościami w naszym województwie, są niestety bariery architektoniczne – i tutaj często spotykamy się ze skargami w tym temacie. Jesteśmy otwarci na współpracę i bardzo zależy nam, by osoby niepełnosprawne mogły żyć na równi z osobami pełnosprawnymi – mówił Tadeusz Milewski.

Był on współzałożycielem i dyrektorem ośrodka rehabilitacyjno-leczniczego „Labirynt” oraz przewodniczącym stowarzyszenia „Cross”. Przez wszystkie lata swojej społecznej działalności bardzo prężnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Cieszył się uznaniem i szacunkiem środowiska nie tylko lokalnego.

W 2018 roku, w Dniu Białej Laski, podczas cyklicznego spotkania w Kawiarni u Aktorów, organizowanego przez Polski Związek Niewidomych Koło w Elblągu, powiedział:

Cieszę się, że przez okres tych 43 lat potrafiłem zjednać osoby niewidome i słabowidzące we wspólnej rodzinie.

Print Friendly, PDF & Email