Zmarł prof. Mirosław Handke

Zmarł prof. Mirosław Handke
Fot. AGH w Krakowie (Facebook)

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w wieku 75 lat zmarł były rektor tej uczelni i były minister edukacji narodowej prof. Mirosław Handke.

– Zmarł prof. Mirosław Handke, rektor AGH w latach 1993–1998, minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997–2000, współtwórca reformy oświaty z 1999 r. Rodzinie śp. Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia – czytamy we wpisie uczelni zamieszczonym na Twiterze.

Z kolei w Facebookowym wpisie AGH przypomniała, że był on twórcą i długoletnim kierownikiem Zakładu Chemii Krzemianów AGH, przekształconego w Katedrę Chemii Krzemianów i Związków Wielkocząsteczkowych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Dwukrotnie został także wybrany na rektora AGH: w latach 1993 – 1996 oraz 1996 – 1998. W tym okresie zreformowano strukturę oraz system finansowy uczelni.

– Autor wielu książek i podręczników akademickich oraz ponad 150 publikacji naukowych z dziedziny chemii krzemianów i spektroskopii. Współpracował z wieloma czasopismami naukowymi, był członkiem komitetów redakcyjnych i redaktorem czasopism wydawanych przez Elsevier: Vibrational Spectroscopy i Journal of Molecular Structure. Należał także do wielu krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych – wspomina zmarłego uczelnia.

Mirosław Handke urodził się w 1946 r. w Lesznie. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UJ.

Źródło: AGH
Oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email