Zmarł Jerzy Wilk, były prezydent Elbląga i poseł

Zmarł Jerzy Wilk, były prezydent Elbląga i poseł
Fot. archiwum redakcji

Były prezydent Elbląga, poseł na Sejm Rzeczypospolitej, a także wieloletni prezes Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych Elsin miał 66 lat.

Z zawodu ekonomista, przedsiębiorca z zamiłowania społecznik i samorządowiec.

Urodził się 15 marca 1955 roku w Elblągu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem na kierunku zarządzanie i marketing.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ „Solidarność”, następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum a następnie Prawa i Sprawiedliwości.

Sześciokrotnie wybierany był przez elblążan do Rady Miejskiej. Szefował klubom radnych i komisjom rewizyjnym. W latach 2006–2013 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 roku bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga, uzyskując w obydwu mandat radnego miasta. W 2013 r. został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach i wygrał je. Rok później ubiegał się o reelekcję, przegrał jednak Witoldem Wróblewskim. 5 grudnia 2014 zakończył urzędowanie na stanowisku prezydenta, tego samego dnia został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Miejskiej.

W wyborach samorządowych w 2018 roku ponownie ubiegał się o fotel prezydenta Elbląga. W drugiej turze przegrał z obecnie urzędującym Witoldem Wróblewskim. W wyborach parlamentarnych w 2015 i 2019 uzyskał z list Prawa i Sprawiedliwości mandat poselski. W sejmie obecnej kadencji zasiadał w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych „ELSIN”. W tym zakładzie zatrudnienie znalazło blisko stu najbardziej poszkodowanych inwalidów – niewidomych, psychicznie chorych i umysłowo upośledzonych, głuchoniemych oraz ze schorzeniami ruchu. Za swoja pracę zawodową w 2002 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie ,,Lider przedsiębiorczości”, a w 2006 roku prowadzony przez niego „ELSIN” wygrał w konkursie regionalnym ,,Lodołamacze 2006″ dla najlepszego zakładu pracy chronionej.

W 1998 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie pomocy społecznej i zwalczania bezrobocia. W 2001 r. z rąk ówczesnego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Zmarł 16 maja 2021 r. po długiej chorobie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

– Spoczywaj w Pokoju Przyjacielu – napisał w mediach społecznoścowych klubowy kolega Wilka, Krzysztof Sobolewski.

– Wiedziałem o ciężkiej chorobie posła Jerzego Wilka i modliłem się by ją przetrwał. Stało się inaczej. Wierzę, że jest już pośród swoich dawnych kolegów z „Solidarności”. Najbliższym Pana Posła składam wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju – napisał na Twietterze premier Mateusz Morawiecki.

Oprac. Red.
Print Friendly, PDF & Email