Czy miejska zieleń może służyć jako element terapii, który wpływa na poprawę samopoczucia i szybszy powrót do zdrowia? Takie nowoczesne podejście przyświeca Miastu Poznań. Dzięki współpracy z lekarzami oraz specjalistami z różnych dziedzin, pacjenci będą mogli korzystać z możliwości leczenia, wspieranego przez kontakt z przyrodą.
– Poznań to zielone miasto, gdzie lasy stanowią znaczną część powierzchni. Mieszkańcy mogą wypoczywać na terenie licznych parków i skwerów. Jednak jako Miasto nie spoczywamy na laurach. Robimy bardzo dużo, aby przeciwdziałać postępującym zmianom klimatu oraz by uczynić stolicę Wielkopolski jeszcze bardziej przyjazną do życia. Uchwaliliśmy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zabezpiecza zieleń na przyszłe lata. Tworzymy zielone łączniki. W mieście przybywa roślinności przyulicznej. Program „Zielone Leczenie”, innowacyjny na tle kraju, trafił tutaj na podatny grunt. W dobie rosnącego zainteresowania ekologią i zdrowym stylem życia, projekt ten proponuje model, który może być inspiracją dla innych miast i instytucji – mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania.
Program „Zielone Leczenie” jest realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej przy współudziale Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu. Jednym z filarów projektu są bezpłatne warsztaty organizowane dla pacjentów poznańskich szpitali. Będą one odbywać się w różnych lokalizacjach Poznania – od szpitali i znajdujących się w ich sąsiedztwie ogrodów po miejskie parki i lokalne skwery. Zajęcia będą miały formę wykładów i zajęć praktycznych, promujących zdrowy styl życia. Na pacjentów czekają np. warsztaty ogrodnicze, joga, spotkania z leśnikami czy psychoterapeutami.
– To w poznańskich parkach, w otoczeniu zieleni, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z terapii opartej na przyrodzie. Warsztaty te nie ograniczają się jedynie do teorii, ale oferują również praktyczne ćwiczenia. Pacjenci będą mieli okazję doświadczyć terapeutycznych właściwości natury na własnej skórze. Będą mogli także nauczyć się, jak wykorzystać otaczającą ich zieleń do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i odprężenia, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości ich życia, a także pozwoli im poszerzyć wiedzę z zakresu przyrodoznawstwa – tłumaczy Ewelina Suska, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.
Jak zwracają uwagę twórcy projektu, w czasach, gdy miasta zmagają się z wyzwaniami związanymi z urbanizacją, a ich mieszkańcy odczuwają skutki stresu i braku kontaktu z naturą, takie działania są szczególnie istotne.
Program „Zielonego Leczenia” został przygotowany w porozumieniu z lekarzami i specjalistami z różnych dziedzin (takich jak psychologia, czy dietetyka). W planach jest też współpraca z fundacjami i lokalnymi stowarzyszeniami.
Zajęcia dla osób leczących się w poznańskich szpitalach rozpoczną się w połowie września. Początkowo obejmą pacjentów poznańskich szpitali. Program cały czas ewoluuje. Docelowo ma objąć także podopiecznych domów pomocy społecznej.
– Współczesna medycyna coraz częściej zwraca uwagę na holistyczne podejście do zdrowia, które obejmuje nie tylko leczenie fizycznych dolegliwości, ale także dbałość o kondycję psychiczną pacjentów. „Zielone Leczenie” to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na takie podejście. Poprzez kontakt z naturą pacjenci mają szansę na lepsze zrozumienie swojego ciała i umysłu, a także na odnalezienie wewnętrznej równowagi, co jest kluczowe w procesie rekonwalescencji. Dzięki temu mają szansę oderwać się od szpitalnych murów i zyskać nową perspektywę na swoje zdrowie – wyjaśnia Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.
Niezwykle ważnym aspektem projektu jest jego dostępność. Wszystkie warsztaty są bezpłatne, co sprawia, że każdy pacjent, niezależnie od swojego statusu materialnego, ma możliwość skorzystania z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą kontakt z naturą.