Zielona Góra: Szkolenia z zakresu wykonywania szczepień przeciw COVID-19

Zielona Góra: Szkolenia z zakresu wykonywania szczepień przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) rozpoczął się cykl szkoleń dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych dających uprawnienia do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19 – poinformowała w sobotę Katarzyna Doszczak z biura prasowego UZ.

– W piątek pierwsza grupa 22 osób zakończyła praktyczne szkolenie. Łącznie do kursu przystąpi 120 osób, ale cały czas można się jeszcze zapisać. Na stronie Collegium Medicum UZ w zakładce Aktualności znajduje się link do formularza rejestracyjnego: www.cm.uz.zgora.pl/index.php?PL – powiedziała Doszczak.

Szkolenie prowadzą pielęgniarki-dydaktyczki z Zakładu Pielęgniarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego, które są certyfikowanymi instruktorami symulacji medycznej i z zakresu wykonywania szczepień oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora.

Głównym organizatorem szkolenia jest Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, z którym Uniwersytet Zielonogórski ma podpisaną umowę na przeprowadzenie praktycznej części kursu.

Pierwszym etapem szkolenia jest część teoretyczna, którą w formule e-learningowej realizuje warszawskie Centrum. Zaliczenie części teoretycznej daje prawo do przystąpienia do modułu praktycznego.

– Praktyczna część szkolenia obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego w warunkach symulowanych – wyjaśniła kier. Centrum Symulacji Medycznej UZ Agnieszka Żeromska-Michniewicz.

Centrum Symulacji Medycznej (CSM) UZ posiada infrastrukturę i wykwalifikowaną kadrę do realizacji różnego rodzaju szkoleń medycznych.

Dodatkowo do przedsięwzięcia zaangażowani zostali informatycy oraz pracownicy inżynieryjno-techniczni uczelni, którzy zajmą się kwestią obsługi informatycznej w systemie potwierdzającym uczestnictwo, sprawami obsługi technicznej sprzętu i pilnowaniem przestrzegania obostrzeń sanitarnych. (PAP)

Marcin Rynkiewicz
Print Friendly, PDF & Email