Zielona Góra: Rozpoczęła się likwidacja Szpitala Tymczasowego

Zielona Góra: Rozpoczęła się likwidacja Szpitala Tymczasowego
Fot. Anna Shvets / Pexels

Szpital Tymczasowy w Zielonej Górze, prowadzony przez Szpital Uniwersytecki, ma funkcjonować do końca marca br. W jego budynku, zgodnie z pierwotnym założeniem, na przełomie lata i jesieni zostanie uruchomione Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (CZMiD).

Jak poinformował prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński, decyzją Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia od 1 kwietnia br. nie będą osobno finansowane świadczenia związane z leczeniem pacjentów covidowych.

– Rozpoczęliśmy już działania związane z wygaszeniem Szpitala Tymczasowego. Przestaliśmy przyjmować z zewnątrz pacjentów i rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia szpitala pediatrycznego – powiedział Działoszyński.

Dodał, że teraz zachodzi konieczność ustalenia, co dalej ze sprzętem przekazanym w użytkowanie przez wojewodę i Rządową Agencje Rezerw Strategicznych, a także, kto pokryje koszty stałe dla okresu od zamknięcia Szpitala Tymczasowego do czasu uruchomienia CZMiD.

Jak wskazano w komunikacie, konieczne jest także wykonanie prac budowlanych związanych z przystosowaniem budynku pod potrzeby CZMiD, wykonanie wewnętrznego oznakowania oraz montaż mebli w zabudowie.

Działoszyński przekazał, że większość zakupów sprzętu na potrzeby pediatrii jest już zrealizowana i zmagazynowana. Było to możliwe dzięki 35 mln zł, które samorząd województwa lubuskiego przeznaczył na wyposażenie CZMiD.

– Niebawem rozpoczniemy proces remontowania, wyposażania budynku i uruchomiania sprzętu. Optymistycznie zakładamy, że potrzebujemy na to kilka miesięcy i wtedy będziemy przenosić i zasiedlać tu pierwsze oddziały. Deklarujemy też zatrudnienie tego personelu, który pracował w Szpitalu Tymczasowym. Jeśli nie będzie przeszkód, CZMiD uruchomimy na przełomie lata i jesieni tego roku – zapowiedział Działoszyński.

Szef lecznicy przypomniał, że pierwotnie CZMiD miało być uruchomione w drugiej połowie 2021 r., ale wybuch pandemii pokrzyżował te plany. Nowy budynek Centrum decyzją wojewody lubuskiego i po przyspieszeniu prac budowlanych od 7 grudnia 2020 r. stał się Szpitalem Tymczasowym dla woj. lubuskiego.

Przez 480 dni leczyło się w nim 3126 pacjentów, z czego do zdrowia powróciło 80 proc. z nich. Najwięcej pacjentów było 7 kwietnia 2021 r. 176, w tym 39 na intensywnej terapii.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, chorzy na COVID-19 mają trafiać na oddziały zakaźne, o ile mają objawy świadczące o ciężkim przebiegu tej choroby.

Pacjenci z innymi chorobami, ale z dodatnim wynikiem świadczącym o zakażeniu SARS-CoV-2, mają być leczeni na innych, specjalistycznych oddziałach z zachowaniem warunków izolacji. (PAP)

Marcin Rynkiewicz
Print Friendly, PDF & Email