Zgłoś kandydatów do konkursu „Kraków bez barier”

Zgłoś kandydatów do konkursu „Kraków bez barier”
Mat. prasowe

Rozpoczął się etap zgłoszeń do organizowanego przez miasto konkursu promującego dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także postawy, inicjatywy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają pełniej uczestniczyć w życiu miasta i korzystać z oferty różnych instytucji i firm.

Zgłoszenia można przekazywać do 31 marca.

To już 16. edycja konkursu realizowanego przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, w którym funkcjonuje Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami. „Kraków bez barier” to przedsięwzięcie promujące osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwianie osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w naszym mieście.

Początkowo ideą konkursu było promowanie nowoczesnych rozwiązań w architekturze i budownictwie, które miały zwiększać przyjazność budynków oraz przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców, w tym także dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Głównym celem było wówczas zwrócenie uwagi na kwestie związane z dostępnością i likwidowaniem barier architektonicznych.

Kategorie konkursowe

Obecnie, poza obszarem związanym z budownictwem i architekturą, w konkursie nagradzane są osoby, firmy, organizacje i zespoły badawcze, które swoimi innowacyjnymi działaniami promują Kraków i sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe.

Nowością tegorocznej edycji jest wyróżnienie także osób zgłaszających kandydatów do konkursu – organizatorzy przygotowali upominki dla tych, którzy wskażą przyszłych laureatów konkursu.

Zgłoszenia przyjmowane są w pięciu kategoriach:

  1. Budownictwo dostępne w obszarze: obiekty użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, obiekty i przestrzenie zabytkowe
  2. Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze
  3. Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
  4. Osobowość roku
  5. Najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

Jak przesłać zgłoszenie?

Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin konkursu dostępne są tutaj.

Wypełnione formularze można przesłać pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków, z dopiskiem „Kraków bez barier” 2022 lub elektronicznie na adres: sz.umk@um.krakow.pl

Do zgłoszeń przesyłanych w formie papierowej należy dołączyć zdjęcia na płycie CD, a do zgłoszeń przesyłanych elektronicznie zdjęcia w formacie jpg lub png.

Termin przekazywania zgłoszeń upływa 31 marca.

W ubiegłorocznej, piętnastej edycji konkursu przyznano siedem nagród głównych i dziesięć wyróżnień oraz trzy nagrody dla architektów, których projekty otrzymały nagrodę główną w kategorii „Budownictwo dostępne”. Jak będzie w tym roku? O tym przekonamy się podczas tradycyjnej gali finałowej, a teraz warto wykorzystać możliwości, jakie daje konkurs i zgłosić wszystkie osoby, instytucje, obiekty i inicjatywy, które pokazują, jak skutecznie można pokonywać bariery.

Przypominamy, że informacje o przedsięwzięciach miasta skierowanych do osób z niepełnosprawnościami można śledzić na specjalnej odsłonie strony miasta dostępnej TUTAJ.

Mat. prasowe
UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email