Zespołowa praca na złoto

Zespołowa praca na złoto
Fot. Marek Nowosad

Nauka zdalna jest coraz częściej krytykowana. Eksperci oraz rodzice wskazują na upośledzenie kompetencji społecznych. Młodzi ludzie nie mają tak potrzebnego im kontaktu z rówieśnikami. Brak bezpośredniej obecności nauczycieli może także mocno wpłynąć na odpowiednie wyposażenie uczniów w niezbędną w życiu wiedzę i umiejętności. W tym wszystkim jest jednak także „światełko w tunelu”. U wielu młodych ludzi ta „nienormalna” sytuacja wyzwoliła potężne pokłady pozytywnej ambicji i pracowitości. Przykładem tego jest społeczność II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.

Po raz kolejny to Liceum, jako jedyne w Elblągu znalazło się w gronie Złotych Szkół (takich, które znalazły się w pierwszej „200” ogólnopolskiego Rankingu Liceów Perspektywy 2021). II LO uzyskało pozycję 170 w klasyfikacji ogólnej, 134 w rankingu olimpijskim oraz 173 pozycję w rankingu maturalnym.

– To duży sukces całej społeczności szkolnej, bowiem okazuje się, że nasza wspólna praca przynosi wymierne efekty. Kolejny rok należymy do elitarnej grupy Złotych Liceów w rankingu ogólnopolskim. Należy pamiętać, że na ten wynik składają się nie tylko sukcesy uczniów w olimpiadach na szczeblu centralnym, ale również, a może przede wszystkim, wysokie wyniki egzaminów maturalnych, zdawanych corocznie przez ok. 180 naszych absolwentów. Jeszcze bardziej jednak cieszy nas coroczny dodatni wskaźnik tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej a także to, że w naszej szkole swoje talenty mogą rozwijać uczniowie zaineresowani różnymi dziedzinami nauki. Gratuluję serdecznie uczniom i nauczycielom nie tylko sukcesów, ale również tego że po prostu chce im się chcieć – komentuje sukces dyrektor II LO Agnieszka Jurewicz.

Fot. Marek Nowosad | Na zdjęciu Finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady „Solidarności” 2021

Co interesujące i ważne licealiści z II LO odnoszą coraz większe sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych z nauk społecznych czy nauk humanistycznych. Pierwszy raz w historii szkoły zdarzyło się, że do kolejnych etapów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (zwalniającej z matury) dostało się aż 5 uczniów II LO: Maria Sukow, Jakub Urawski, Kamila Sidorek, Kornelia Bieniek oraz Maksymilian Piegdoń. Trzy uczennice zakwalifikowały się do Finału Olimpiady Wiedzy o Mediach organizowanego przez Uniwersytet Warszawski: Wiktoria Gąsak, Edyta Goździejewska oraz Wiktoria Trochimiuk. Do zdobycia jest 48 indeksów i cenne nagrody rzeczowe. Wstępnie finał ma się odbyć w połowie marca. W prestiżowej Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Solidarności” – Dwie Dekady Historii w 3 osobowym zespole województwa warmińsko-mazurskiego znalazło się 2 uczniów z tej samej szkoły: Jakub Urawski oraz Wiktoria Skrzypecka. Jako zespół wzięli udział w ogólnokrajowym finale. Do etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej też zakwalifikowały się uczennice II LO: Karmen Oleszkiewicz oraz Natalia Gałczyk. Natomiast w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej organizowanym przez Filmotekę Narodową w finale reprezentowała Elbląg i II LO Maria Sukow.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że humaniści z osiągnięciami nierzadko nie są prymusami. Okazuje się, że coraz częściej to uczniowie zmagający się z problemami z matematyką, fizyką, chemią czy biologią. Doskonale jednak radzą sobie z przedmiotami humanistycznymi, które są ich pasją i wyzwaniem.

Marek Nowosad
Print Friendly, PDF & Email