Żel dezynfekujący może stanowić zagrożenie dla oczu dzieci

Żel dezynfekujący może stanowić zagrożenie dla oczu dzieci
Fot. Pixabay

Francuscy okuliści ostrzegają przed zagrożeniem dla oczu dzieci, związanym ze stosowaniem żelu dezynfekującego podczas pandemii koronawirusa. Kilkoro dzieci operowano, gdy żel dostał się do ich oczu z dozowników umieszczonych na wysokości odpowiedniej dla dorosłych.

Troje dzieci poniżej 4. roku życia poddanych zostało pilnym operacjom z tego powodu – informuje Francuskie Towarzystwo Okulistyczne (SFO), ostrzegając przed możliwymi uszkodzeniami oczu u dzieci spowodowanych przez środki dezynfekujące.

– Musimy być niezwykle ostrożni – zaleca profesor Eric Gabison ze szpitala Fundacji Rothschilda. – Odklejenie rogówki może trwać zaledwie 30 sekund, jeśli substancja zawierająca 20 proc. alkoholu dostanie się do oka. Żele wodno-alkoholowe zawierają od 60 do 80 proc. alkoholu – wskazał, cytowany przez dziennik „Le Parisien”.

Szpital Fundacji Rothschilda apeluje o umieszczenie ostrzeżeń na temat skutków dostania się żelu do oczu. Laurent Kodjikian z SFO proponuje nawet wycofanie dystrybutorów umieszczonych na niskich wysokościach w miejscach, gdzie mogą przebywać dzieci.

W przypadku dostania się żelu do oczu Gabison zaleca płukanie ich solą fizjologiczną lub wodą przez co najmniej 30 minut. – Jeśli dziecko skarży się na ból, ma zaczerwienione oczy lub pogarsza mu się wzrok, należy wezwać pogotowie – zaleca.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email