Jesienią, już po raz czwarty, wyróżnieni zostaną krakowscy pracodawcy – firmy i przedsiębiorcy – którzy stawiają na jakość polityki zatrudnienia: sprzyjają rozwojowi pracowników, budują przyjazne środowisko pracy i angażują się w inicjatywy społeczne. Plebiscyt organizuje Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, a zgłoszenia przyjmowane są do 20 września.
Konkurs Krakowski Pracodawca Roku adresowany jest do podmiotów mających siedzibę lub oddział w Krakowie. Warunkiem formalnym koniecznym do spełnienia przez wszystkich kandydatów jest także terminowa realizacja zobowiązań podatkowych i składkowych, tj. brak zaległości w opłacaniu podatków i opłat oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
W tegorocznej edycji pracodawcy rywalizować będą w dwóch kategoriach:
- o nagrodę główną, czyli miano Krakowskiego Pracodawcy Roku 2023 – szansę na tytuł mają firmy, które w sposób kompleksowy realizują strategię odpowiedzialnego zatrudnienia, dbają o rozwój osobisty i zawodowy wszystkich zatrudnionych pracowników, przez co stają się dla innych firm wzorem godnym do naśladowania
- o miano Pracodawcy Przyjaznego Osobom z Niepełnosprawnością – tu szansę mają kandydaci, którzy na tle innych firm wyróżniają się tworzeniem miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, zapewniając im równy dostęp do zatrudnienia i możliwości rozwoju; w firmie musi być zatrudniona co najmniej jedna osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.
Jedną z cech polityki zatrudnienia zorientowanej na jakość jest dbałość o potrzeby i rozwój pracowników oraz promowanie otwartego i różnorodnego środowiska pracy – ma to miejsce wtedy, gdy firmy inwestują w szkolenia i rozwój zawodowy, oferują elastyczne formy pracy, wspierają zdrowie i dobrostan swojej kadry, tworzą równe szanse dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie. Tacy przedsiębiorcy dobrze wiedzą, że sukces organizacji jest ściśle związany z rozwojem i satysfakcją pracowników, a drogą do pozyskania i utrzymania wykwalifikowanych kadr jest umiejętność budowania zaangażowanych i lojalnych zespołów.
Docenieni zostaną również ci pracodawcy, którzy mają świadomość, że funkcjonują w konkretnym otoczeniu społecznym, a ich działalność może mieć na nie pozytywny lub negatywny wpływ – na plus liczyć się będzie zaangażowanie społeczne, podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości życia lokalnej społeczności, ochrony środowiska, edukacji czy pomocy potrzebującym.
Udział w konkursie to dla krakowskich pracodawców szansa, by zaprezentować dobre praktyki, projekty i procedury, które przyczyniają się do budowania przyjaznego miejsca pracy. A także – dzięki korzyściom wizerunkowym – wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy.
Gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku, podczas jesiennej edycji Targów Pracy i Przedsiębiorczości w TAURON Arenie Kraków.