Zawsze jest jakieś wejście

Zawsze jest jakieś wejście
Fot. gdynia.pl

Wraz z nadejściem maja rusza gdyńska kampania społeczna „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”. Przez cały miesiąc w mieście odbywać się będą różnego rodzaju inicjatywy mające na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problematykę osób z niepełnosprawnościami.

Tegoroczna edycja będzie już trzecią w historii kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”. Organizatorzy namawiają gdynian, by w maj stał się dla nich miesiącem wrażliwości. Celem inicjatywy jest bowiem zwrócenie uwagi społeczeństwa na problematykę osób z niepełnosprawnościami.

– Myślimy o wszystkich, którzy funkcjonują troszeczkę inaczej i potrzebują czasami wsparcia, by móc w pełni brać udział w życiu społecznym. Są to zarówno osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i cierpiące na różnego rodzaju choroby, ludzie starsi czy matki z dziećmi – tłumaczy Magdalena Biegańska z biura pełnomocnika prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością – Podczas kampanii nie mówimy tylko o barierach architektonicznych. Podejmujemy temat znacznie szerzej. Zwracamy uwagę, że często zawodzi czynnik ludzki i nie wystarczy tylko dostosowany autobus, ale potrzebny jest również empatyczny kierowca, który z uśmiechem na twarzy pomoże nam do niego wejść.

Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych w ramach kampanii znalazły się m.in. bieg charytatywny, warsztaty w szkołach na temat mukowiscydozy czy lekcje empatii. W miejskich bibliotekach odbywać się będą warsztaty dotyczące kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami.

– Chcemy pokazać, że wszyscy jesteśmy podobni, jesteśmy ludźmi. Nie należy się bać z nami rozmawiać czy zadawać nam pytań – mówi Magdalena Biegańska.

Kampanię wsparło wiele gdyńskich instytucji i przedsiębiorstw. Logo akcji i plakaty informacyjne pojawią się w pojazdach komunikacji miejskiej. Gdyńskie Centrum Filmowe przed projekcjami wybranych filmów będzie emitować film o Uli – bohaterce kampanii.

Organizatorzy weszli również we współpracę z Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz wojewódzkim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. 12 maja obie instytucje zorganizują w ramach kampanii dzień poświęcony problemowi cukrzycy u dzieci i młodzieży.

– Akcję kierujemy do dzieci, młodzieży i ich rodzin. Naszą ideą jest umożliwienie spotkania się i zapoznania ze sobą osób z cukrzycą. W każdej szkole jest 1-2 takich dzieci. Podczas tego wydarzenia będą miały okazję zobaczyć, że jest ich naprawdę dużo i że nie są osamotnione. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. zajęcia z edukatorami czy spotkania z ekspertami – mówi Ewa Dygaszewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Wojewódzkiego i Koła Miejskiego w Gdyni.

Podczas wydarzenia odbędą się spotkania z ekspertami. Zaproszona została m.in. dr Beata Stangierska, diabetolog i endokrynolog dziecięcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który objął patronat nad akcją. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się również z Michałem Jelińskim, złotym medalistą olimpijskim w wioślarstwie, który na własnym przykładzie pokaże, że z cukrzycą można w pełni korzystać z życia.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.gdynia.pl/wchodze oraz portalach społecznościowych.

Źródło: gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email