Zapomniane świąteczne smaki

Zapomniane świąteczne smaki
Fot. Adminstrator

Jak pisze Hanna Szymanderska w książce „Polska Wigilia” lud polski z czasów słowiańskiego pogaństwa miał niezliczoną liczbę wesołych zwyczajów związanych z Godami, czyli zakończeniem stare­go i powitaniem nowego roku. Post adwentowy był przestrzegany, choć wiele potraw dziś uważanych za mięsne postrzegano zupełnie oryginalnie. W modzie były też słodkie zupy zwane polewkami.

Czarną polewką nazywano kiedyś czarninę, czyli zupę z krwi kaczej, którą rodzinna panny na wydaniu serwowała odprawianemu z odmową kawalerowi. Zapomnianą zupełnie tradycją jest przygotowywanie w okresie adwentowym polewki piwnej, która rozgrzewała i dawała zastrzyk energii, tak potrzebnej naszym przodkom podczas długich zim. Zupa migdałowa stanowiła zaś rarytas na świątecznych stołach u mieszczan, którzy mieszkali blisko portów.

Jak zauważyła Hanna Szymanderska w książce „Polska Wigilia” lud polski z czasów słowiańskiego pogaństwa przestrzegał adwentowego postu, choć wiele z ówczesnych potraw dziś uważanych jest za mięsne. I tak na przykład, wśród ludu, tłumaczono sobie powszechnie, że ogon bobra, który cały czas jest w wodzie, niczym się od ryby nie różni. Był to więc doskonały produkt na postne posiłki… W związku z brakiem wielu znanych dziś i powszechnie dostępnych leków oraz specyfików pozwalających w dobrym zdrowiu przetrwać zimę, spożywano wiele potraw zawierających zioła, znane ze swych bakteriobójczych właściwości. Zupy pachniały pięknie, szczególnie na Pomorzu, gdzie dzięki transportowi morskiemu ułatwiony był dostęp do przypływających z dalekich stron statkami ziół i przypraw korzennych. I choć smak piwa warzonego we współczesnych browarach na pewno nie ten sam, co kiedyś, dzięki odnalezionym starodawnym przepisom i my w wolny od pracy i jazdy samochodem dzień pokusić się możemy o zakosztowanie zdrowotnej polewki przodków.

Polewka piwna zabielana

Składniki: 1 l piwa, 2 łyżki cukru, cynamon, kilka goździków, pół łyżeczki skórki otartej z cytryny, sok z połowy cytryny, szklanka gęstej, kwaśnej śmietany, 4 żółtka, łyżeczka cukru pudru, 250 g białego sera z domowego wyrobu

Przygotowanie: Zagotować piwo z cukrem, cynamonem, goździkami, skórką i sokiem cytrynowym. Wymieszane z cukrem żółtka ubić porządnie ze śmietaną i powoli wlać do piwa, stale mieszając; podgrzać, nie gotować. Podawać z białym serem lub bez.

Polewka piwna czysta

Składniki: 1 litr piwa, 2 łyżki cukru, cynamon, goździki, sok z całej cytryny, 200 g białego sera.

Przygotowanie: Zagotować piwo z cukrem, cynamonem i goździkami, dodać sok z cytryny. Podawać z pokrajanym w kostkę obsuszonym białym serem domowej roboty lub bez.

Zupa migdałowa    

Składniki: 250 g migdałów, kilka gorzkich migdałów, 1 l mleka, kawałek cynamonu, 2 łyżki cukru, 2 łyżki rodzynków, pół szklanki ryżu

Przygotowanie: Ugotować ryż na sypko. Migdały sparzyć, obrać ze skórki i ubić w moździerzu, podlewając troszkę wodą, aby nie wytworzył się olej. Ubitą porządnie masę rozprowadzić świeżo zagotowanym mlekiem, dodać cukier, cynamon i rodzynki, podgrzewać na małym ogniu. Podawać z ryżem.

Źródło: H. Szymanderska, Polska Wigilia, Warszawa 2005

  Marta Kowalczyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8717

Print Friendly, PDF & Email