Zamknięte szkoły, galerie handlowe, kina. Powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim

Zamknięte szkoły, galerie handlowe, kina. Powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim
Fot. Beata Misztal

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił dziś informację o obostrzeniach na kolejne dni. W całym kraju obostrzenia pozostaną na dotychczasowym poziomie. Wyjątkiem jest województwo warmińsko-mazurskie, w którym będą one ostrzejsze. Ponadto w całym kraju wejdzie w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie maseczkami.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy – wskazał Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widać, w których regionach następują większe wzrosty. Wskazał, że najgorsza sytuacja jest obecnie w województwie warmińsko-mazurskim. Odnotowuje się tam 34% pozytywnych wyników testów przy średniej ogólnopolskiej 19%.

– Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń. W wojewódzkie warmińsko-mazurskim wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamykamy hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe – ogłosił dziś szef resortu zdrowia.

Obostrzenia te wejdą w życie w najbliższą sobotę (27 lutego) i będą obowiązywały przez dwa tygodnie.

Kwarantanna po powrocie z Czech i Słowacji. Maseczka zamiast przyłbicy czy szalika

Ponadto od 27 lutego wprowadzona zostanie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji. Z tego obowiązku wyłączone będą osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki lub posiadające negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa (test antygenowy lub PCR).

Podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto także jeszcze jedną decyzję odnośnie obowiązku zasłaniania ust i nosa.

– Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic – przekazał Adam Niedzielski.

– Maseczki, które są rekomendowane, to są maseczki chirurgiczne i powyżej. Maseczki tzw. jednorazowe, które są też teraz dostępne, są też maseczkami, które można używać. Jeśli jednak będziemy mieli możliwość, by te maseczki wymienić na maseczki chirurgiczne, będzie to jak najbardziej dobry ruch – mówiła podczas konferencji prasowej dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant ds. epidemiologii. – Pamiętajmy, że kluczowe jest to, by mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania twarz – dodała.

Jak wskazała zasłonięcie zarówno nosa jak i ust jest gwarancją tego, że maseczka działa w sposób prawidłowy.

Print Friendly, PDF & Email