„Zależy nam na integracji” [ZDJĘCIA]

We wtorek (28.05) Elbląska Bażantarnia stała się miejscem Integracyjnego Biegu Terenowego, który został zorganizowany już po raz piąty. Na bardzo wymagającej trasie spotkały się drużyny z warsztatów terapii zajęciowej, studenci PWSZ, a także uczniowie ZSTI w Elblągu (ul. Rycerska) .

Punktualnie o godzinie 10:00 na trasę biegu wyruszyła pierwsza z czternastu rywalizujących drużyn. Każda liczyła sześć osób i w każdej znajdowali się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej a także studenci PWSZ.

– Pomysł na organizację tego biegu zrodził się pięć lat temu. Tak naprawdę wszystko to wyszło z potencjału naszej Bażantarni. Mamy tu piękne tereny, mamy też wspaniałych uczestników. Chciałyśmy ten potencjał wykorzystać. Wiele tego typu imprez dedykowanych osobom niepełnosprawnym odbywa się w halach sportowych – mówi Anna Żubrowska, instruktor terapii zajęciowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu. – W tym roku mamy nowość, bowiem czas uczestników jest mierzony elektronicznie.

Trasa nie była łatwa. Podczas liczącego niecałe trzy kilometry biegu, jego uczestnicy zmierzyli się z kilkoma zadaniami, których wykonanie wymagało zaangażowania całego zespołu.

– Podczas zawodów są też z nami studentki PWSZ i są bardzo zadowolone. Po raz pierwszy w tym roku jest z nami też ZSTI z ul. Rycerskiej – zaznacza Justyna Głódź, instruktor terapii zajęciowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu. – Większość drużyn jest z nami co roku. W roku ubiegłym wystartowało 17 zespołów, dziś 14. Pierwszy raz nam się zdarzyło, że zmaganiom drużyn towarzyszy deszcz. Nie ma jednak osób, które są niezadowolone z tej pogody.

Z każdą kolejną minutą do mety docierały kolejne zespoły i mimo ogromnego zmęczenia, towarzyszył uśmiech. Po zawodach nie zabrakło poczęstunku i wspólnego ogniska.

– Dla nas najważniejsze jest to, że przyjeżdżają do nas ludzie z innych miejscowości, że są studenci, że są szkoły, które nam pomagają, że jest to impreza integracyjna. Na zwycięstwach nam nie zależy. Zależy nam na tej integracji – podkreśla Elżbieta Zaradkiewicz, kierownik WTZ im. im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu.

W zawodach udział wzięły warsztaty terapii zajęciowej z Ornety, Dzierzgonia, Bartoszyc, Fromborka, Grudziądza, Gruty, Władysławowa, Suszu, Ełku, Kamiennika Wielkiego, Marzęcina i Morąga oraz warsztaty terapii zajęciowej z Elbląga (WTZ Beniowskiego i WTZ Saperów) Najszybciej trasę pokonała drużyna WTZ Bartoszyce z czasem 25 minut 15 s. Czas o zaledwie 43 sekundy gorszy – i zarazem drugie miejsce – osiągnął zespół WTZ Beniowskiego Elbląg. Po trzecie miejsce, z czasem 28 minut 58 s. pobiegł WTZ Morąg. Żaden z zespołów nie opuścił jednak Bażantarni z pustymi rękoma. Nie zabrakło nagród rzeczowych i pamiątkowych medali dla każdego z uczestników.

Organizatorem V Integracyjnego Biegu Terenowego był Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu. W organizację wydarzenia włączyło się jednak wiele osób i instytucji.

Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.

Print Friendly, PDF & Email