Zakupy w internecie pod czujnym okiem

Zakupy w internecie pod czujnym okiem
Fot. Adminstrator

Dziś nierzadko będziemy korzystać z internetowych zakupów, bądź to w sklepach wysyłkowych, bądź na portalach aukcyjno–ogłoszeniowych. Pamiętajmy: zapłacenie za przedmiot i nieotrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdarzały się przypadki, w sprawach, które prowadzili elbląscy policjanci, związane z sytuacjami, kiedy ktoś oferował do sprzedaży np. oryginalną płytę z grą komputerową. Po zakupie okazywało się natomiast, że jest to wersja piracka i w dodatku niesprawna. Zdarzały się przypadki zakupu sztabek złota od nieuczciwych oferentów. Osoba wpłacała ok. 2–3 tysięcy złotych i po tym… kontakt ze sprzedającym się urywał. Oczywiście sprawca jest do ustalenia i ukarania, bo w Internecie trudno wbrew pozorom o anonimowość. Do tego potrzebny jest jednak czas i praca operacyjna.

Są jednak sytuacje, w których sami możemy uniknąć możliwości zostania ofiarą podczas takich zakupów. Warto zwrócić uwagę  na kilka istotnych szczegółów. Jednym z nich jest atrakcyjna cena towaru. Inni mają drożej, wiec tu można skorzystać z okazji. Nie zawsze oczywiście tak jest, że coś co jest tańsze może być oszustwem. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się takiej ofercie.

Negatywne komentarze – to kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę kupując towary na portalach aukcyjnych. Ich duża liczba to ostrzeżenie, że coś może być nie tak i jeżeli zdecydujemy się na transakcje warto dodatkowo ją zabezpieczyć.

Inną metodą oszustwa jest ta na wpłacenie zaliczki.  To właśnie na nią czeka np. sprzedający samochód. To zazwyczaj połączenie: okazji cenowej i dobrego stanu technicznego. Później gdy sprawę bada policja okazuje się, że fizycznie samochodu nie było, a zaliczki w kwotach 2–3 tysiące złotych wpłaciło np. 3 „kupujących”.

Otrzymanie uszkodzonego sprzętu – to czasem zjawisko trudne do rozstrzygnięcia. Albo ktoś (nieuczciwie) wysłał już uszkodzony sprzęt, lub też uległ on uszkodzeniu podczas transportu. Prostym rozwiązaniem na wyeliminowanie tego czynnika jest ubezpieczenie przesyłki. Proste i skuteczne.

Co ważne: Postępujmy zgodnie z regulaminem portali. Każdy portal ogłoszeniowy, czy aukcyjny ma swój regulamin, a co za tym idzie sposób zabezpieczenia. Przestrzeganie tych reguł pozwoli nam bezpiecznie korzystać z zakupów a w razie czego odwołać się również poprzez właściciela portalu lub skorzystać z oferowanych bezpiecznych form zakupów.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 10973

Print Friendly, PDF & Email