Zadbaj w wakacje o swoje zdrowie – sprawdź pęcherz i nie tylko

Zadbaj w wakacje o swoje zdrowie – sprawdź pęcherz i nie tylko
Fot. Andrea Piacquadio/ Pexels

Rozpoczęły się wakacje, to dobry czas na solidny przegląd stanu zdrowia. Teraz bodźcem do tego może być program „Profilaktyka 40 PLUS”. Często nie badamy się ze strachu, że „jeszcze coś wykryją”, a może zbadajmy się, by uspokoić się, że wszystko jest w porządku lub wychwycić chorobę na takim etapie, kiedy możliwe będzie jej skuteczne leczenie?

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych organizator kampanii edukacyjnej Rak pęcherza – wykryj i lecz! zachęca do wykonania analizy próbki moczu, co pozwala na wykrycie niewidzialnych jeszcze gołym okiem krwinek i innych nieprawidłowości, które świadczą o zaburzeniach pracy układu moczowego oraz do badania USG jamy brzusznej.

Wiele osób, mimo dolegliwości ze strony układu moczowego (parcie na pęcherz, częstsze oddawanie moczu, ból w podbrzuszu i przy oddawaniu moczu, krew w moczu), odkłada konsultację u lekarza i badania.

Od 1 lipca br. dbanie o zdrowie będzie łatwiejsze! Ruszył właśnie rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS”. Projekt zakłada, że każdy Polak, który ukończył 40 lat otrzyma dostęp do jednorazowego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. „Aby skorzystać z pakietu badań w ramach „Profilaktyka 40 PLUS”, należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która oceni ryzyko występowania pewnych chorób. Po uzupełnieniu ankiety automatycznie wystawione zostanie e-skierowanie na odpowiedni pakiet badań” podaje strona gov.pl.

Pakiet badań zawiera następujące badania:

 1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 3. stężenie glukozy we krwi;
 4. AlAT, AspAT, GGTP;
 5. poziom kreatyniny we krwi;
 6. badanie ogólne moczu;
 7. poziom kwasu moczowego we krwi;
 8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
 9. pomiar ciśnienia tętniczego;
 10. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
 11. ocena miarowości rytmu serca.

Dodatkowo dla mężczyzn przewidziane jest badanie PSA – w kierunku raka stercza (prostaty).

Profesor Piotr Chłosta – urolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, będącego patronem kampanii podkreśla: Pierwszym, głównym i zasadniczym objawem raka pęcherza moczowego, występującym u ponad 80% nim dotkniętych, jest bezbólowy krwiomocz, który tak samo szybko przychodzi jak szybko ustępuje. Może też pojawić się w formie ze skrzepami, w formie makroskopowej (widzianej gołym okiem), może pojawić się w formie mikroskopowej, stwierdzonej w badaniu laboratoryjnym moczu. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że wystąpienie tego objawu powinno zmusić każdego z nas i każdego lekarza pierwszego kontaktu do wszczęcia diagnostyki zmierzającej do rozpoznania, potwierdzenia bądź wykluczenia obecności nowotworu pęcherza bądź w górnych drogach moczowych. Rak pęcherza rozwija się u części osób bezobjawowo, powodując niewielkie dolegliwości związane z oddawaniem moczu, u części osób nie ma tego typu objawów. Natomiast bardzo ważne jest to by nie lekceważyć tego fundamentalnego objawu jakim jest krwawienie z dróg moczowych. Zlekceważenie tego objawu może doprowadzić do rozwoju bardzo inwazyjnych postaci nowotworu pęcherza moczowego, którego wyeliminowanie z organizmu bez radykalnych zabiegów nie jest wówczas możliwe.

Dlatego gorąco zachęcamy do skorzystania z możliwości przeprowadzenia badań profilaktycznych w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” lub jeśli jesteśmy młodsi, poproszenia o skierowanie w ramach rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego.

Przypominamy: Co pacjent o raku pęcherza wiedzieć powinien?

 1. Widzisz krew w moczu? Martwi Cię zmiana częstotliwości oddawania moczu? Pojawił się ból w okolicy pęcherza lub parcia naglące? NIE CZEKAJ! Umów się jak najszybciej do lekarza rodzinnego. Zwłaszcza jeśli  te objawy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie. Opowiedz szczerze o objawach. Poproś o skierowanie na badanie moczu (lub przyjdź z wynikiem badania zrobionego w ramach „Profilaktyka 40 PLUS”) i USG jamy brzusznej.
 2. W przypadku podejrzenia obecności nowotworu lekarz POZ wraz ze skierowaniem do poradni urologicznej, powinien wystawić kartę DILO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego).
 3. Niepokojące wyniki badań są wskazaniem do jak najszybszego umówienia wizyty u urologa, który pokieruje na dalsze badania diagnostyczne (np. cytologia moczu, cystoskopia, badania obrazowe).
 4. Potwierdzenie obecności nowotworu w pęcherzu moczowym, wiąże się z podjęciem decyzji o rodzaju leczenia, co jest zależne od stadium rozwoju choroby.
 5. Często leczenie u urologa jest wystarczające, ale w przypadku bardziej zaawansowanej choroby konieczne jest kontynuowanie leczenia u onkologa, który dobiera takie leczenie, które spowalnia postęp choroby, a zatem proponuje chemio, radio – lub immunoterapię
 6. Po zakończonym leczeniu, niezbędne są regularne wizyty kontrolne i sprawdzanie, czy nie nastąpiła wznowa lub przerzut.
 7. Pamiętaj – wcześnie wykryty nowotwór pęcherza może być skutecznie leczony!
 8. Usunięcie pęcherza moczowego i wyłonienie stomii to nie koniec świata. Z urostomią można normalnie żyć.

O kampanii Rak pęcherza – wykryj i lecz!

Rak pęcherza to 4. najczęściej wykrywany wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet nowotwór (1). Diagnozowany rocznie u ok. 7300 osób w Polsce i przyczyna śmierci ok. 4000 pacjentów (2).

Kampania edukacyjna Rak pęcherza – wykryj i lecz! ruszyła w maju br.  – miesiącu świadomości raka pęcherza z inicjatywy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, wiedzy pacjentów i zwrócenie uwagi lekarzy na tę jednostkę chorobową. Chcemy zwiększyć szansę pacjentów z rakiem pęcherza na dłuższe życie i dać wsparcie chorym oraz ich bliskim.

W ramach kampanii prowadzone są działania edukacyjne, na stronie kampanii www.rakpecherza-wykryjilecz.pl oraz na profilu na Facebook’u.

– Chcemy, by kampania była początkiem stałych działań na rzecz tej grupy pacjentów, systematycznego rozwiązywania ich problemów i potrzeb medycznych oraz życiowych.  – mówi Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

W ramach kampanii powstała na Facebooku grupa wsparcia, w której pacjenci chorzy na raka pęcherza oraz ich bliscy mogą uzyskać radę od moderującej grupę pielęgniarki urostomijnej oraz podzielić się problemami, ale też sukcesami z innymi uczestnikami.

Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Urologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Stomijnych. Partnerem strategicznym jest firma Merck. 

Poniżej nagrania z rozmowy z z prof. Piotrem Chłostą wybitnym urologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, które objęło patronatem kampanię. 

Print Friendly, PDF & Email