Zachęty do szczepień w postaci loterii, ułatwienia dla seniorów

Zachęty do szczepień w postaci loterii, ułatwienia dla seniorów
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk przekazał informacje o planowanych ułatwieniach dla seniorów w kwestii szczepień. Rząd ma wprowadzić także nagrody dla zaszczepionych i dla samorządów, w których procent zaszczepionych będzie najwyższy. Ponadto, od 31 maja do Polski docierać ma dwa razy więcej szczepionek firmy Pfizer niż obecnie.

Jak zaznaczył szef KPRM, do dziś wykonano ponad 18 mln 300 tys. szczepień. – Blisko 13 mln osób zaszczepionych jest jedną dawką. Notujemy w ostatnich tygodniach ponad 2 mln szczepień tygodniowo. Udało się to osiągnąć dzięki zaangażowaniu wszystkich osób tworzących Narodowy Program Szczepień – przekazał Dworczyk.

Z badań, o których mówił, wynika, że 69% Polaków deklaruje chęć zaszczepienia przeciw COVID-19, a 71% Polaków pozytywnie ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień. – Traktujemy to jako docenienie pracy tysięcy lekarzy, pielęgniarek i wszystkich osób zaangażowanych w organizację NPS – wskazał szef KPRM.

– Dzisiaj osiągniemy ok. 50% osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie, przyjęły już 1. dawkę albo są zarejestrowane na termin szczepienia. Każdego dnia ponad 200 tys. osób zapisuje się na szczepienia – przekazał minister Dworczyk. – To wszystko pozwala nam powiedzieć, że kończy się etap polegający na pozyskaniu szczepionek. Od 31 maja dostawy szczepionki Pfizer będą podwojone. Zakładamy, że już w czerwcu problemu z dostępnością szczepionek nie będzie – dodał.

1 lipca ma zostać także wprowadzona możliwość przyjęcia drugiej dawki szczepionki w dowolnym punkcie szczepień, w którym przed szczepieniem II dawką się zarejestrujemy.

Punkty wyjazdowe do seniorów

– W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 r.ż – wskazał pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Osoby w wieku 70+ będą mogły być szczepione przez mobilne, wyjazdowe punkty szczepień. Nie sprecyzowano jednak od kiedy możliwość ta wejdzie w życie.

Loteria, mobilne punkty szczepień podczas wydarzeń masowych

Odpowiedni procent zaszczepionych będzie okazją do zdobycia nagród finansowych dla samorządów.

– Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75% przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel – przekazał Dworczyk. – W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł – dodał.

1 lipca uruchomiona ma zostać także loteria realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. Do jej realizacji dołączyć będą mogły także samorządy.

Michał Dworczyk przedstawił dziś ogólne założenia loterii dla osób zaszczepionych. Co 2000 osoba przystępująca do loterii ma wygrywać 500 złotych. Ponadto, co tydzień do wygrania ma być 2x 50 tys. złotych oraz hulajnogi elektryczne i vouchery. Co miesiąc 2x 100 000 złotych i samochód hybrydowy. W finale loterii będzie można wygrać nagrodę pieniężną w wysokości 1 miliona złotych (dwie nagrody w podanej kwocie) i samochody hybrydowe. W loterii będą mogły wziąć udział nie tylko osoby, które szczepienie mają przed sobą, ale także te, które już się zaszczepiły. Podobna loteria działa m.in. w USA.

Pełnomocnik Rządu ds. Narodowego Programu Szczepień zaznaczył jednocześnie, że nie jest to jedyny sposób, którym rząd chce przekonać Polaków do zaszczepienia się. Wskazał, że prowadzona jest – i nadal będzie – kampania związana ze spotami radiowymi i telewizyjnymi czy billboardami, w którą zaangażowani są aktorzy i sportowcy.

Ponadto, jak dziś przekazano, od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.

– Ważne jest to, żebyśmy jak najszybciej poradzili sobie z pandemią i zaszczepili jak największą część populacji, bo to jedyna droga do pokonania koronawirusa – akcentował szef KPRM.

Print Friendly, PDF & Email