Z Vuyap dla Tosi

Z Vuyap dla Tosi
Fot. gdynia.pl

Walka o Tosię trwa, a zbiórka pieniędzy na jej leczenie wchodzi w kolejny etap. Po nominacjach do drużyny #gramyTosia, ulicznej kawalkadzie pojazdów, aukcji fantów, festynach, robieniu pompek #GaszynChallenge, przyszła pora na bezgotówkowe wsparcie Vuyap.

Skończył się pierwszy termin zbiórki pieniędzy na leczenie chorej na rdzeniowy zanik mięśni Tosi Popławskiej. Niestety, nie udało się zebrać w zaplanowanym przez rodziców czasie astronomicznej kwoty ponad 9 milionów złotych. Wyznaczono nowy termin i zbiórka trwa nadal, na koncie siepomaga.pl jest już ponad 4 700 000 złotych, ale czas nieubłaganie ucieka.

Tosia i jej rodzina ściga się z czasem i wagą. Aby terapia genowa lekiem Zolgensma i rehabilitacja były skuteczne i bezpieczne, najlepiej, by zostały podjęte przed upływem dwóch lat i przy wadze dziecka do 13,5 kg. Obecnie Tosia ma półtora roku i waży 11 kg. Niedawno dziewczynka przeszła infekcję. Na skutek osłabienia organizmu i braku rehabilitacji jej sprawność się pogorszyła.

Teraz czeka na swój pierwszy wózek, który ułatwi jej poruszanie się. Śmiertelna choroba SMA typu 2 sprawia, że zanikają mięśnie dziecka i traci ono sprawność ruchową. Zaawansowana choroba atakuje mięśnie płuc i przełyku, co prowadzi do niewydolności oddechowej i utraty zdolności przełykania, a w efekcie śmierci.

Fot. gdynia.pl

W dalszej zbiórce pieniędzy ma pomóc Vuyap, narzędzie umożliwiające bezgotówkowe przyjmowanie pieniędzy podczas kwest na ulicy. Nie wymaga ono terminala płatniczego ani żadnej specjalnej aplikacji mobilnej. Płatność wywołuje się naklejką z czipem lub kodem QR. Wystarczą trzy kliknięcia w smartfonie, żeby skutecznie wesprzeć uliczną zbiórkę pieniędzy na dowolny cel.

Tosia i jej rodzice spotkali się z wiceprezydentem Gdyni ds. innowacji Michałem Guciem i pomysłodawcą nowatorskiego systemu Michałem Górskim z firmy Posbit.pl z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, która Vuyap stworzyła.

– Dziś dobre wiadomości dla Tosi, dla której cały czas gramy, zbierając pieniądze na bardzo drogą terapię, ale też bardzo dobre wiadomości dla organizacji pozarządowych – powiedział na spotkaniu wiceprezydent Michał Guć. – Nowo powstała w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni platforma Vuyap pozwala w sposób bardzo prosty zbierać dotacje na różne aukcje charytatywne, gdzie będzie można płacić za pośrednictwem telefonu komórkowego. Cieszymy się, że takie rozwiązania powstają w Gdyni. Cieszymy się, że będą testowane w tak wspaniałej akcji, jaką jest zbieranie środków dla Tosi.

Fot. Paweł Kukla / gdynia.pl

– Chcielibyśmy rozwiązać bardzo konkretny problem, z którym borykają się fundacje czy akcje charytatywne. Mianowicie tym, że coraz mniej nosimy gotówki. Wymyśliliśmy rozwiązanie, które pozwala bardzo prosto zbierać tego typu datki charytatywne. Przekazywać je za pomocą telefonu, który praktycznie już wszyscy mamy w swojej kieszeni. Co istotne – nie jest potrzebna instalacja żadnej aplikacji na telefonie darczyńcy, a cała płatność odbywa się dokładnie w 3 kliknięciach – podkreśla Michał Górski.

Od 3 sierpnia można pomóc zebrać pieniądze na leczenie Antosi Popławskiej za pomocą nowego systemu. Nadal możemy wesprzeć zbiórkę w tradycyjny sposób: wpłacając pieniądze na konto Fundacji Serca dla Maluszka i na platformie siepomaga.pl.

Więcej o walce rodziny Popławskich o zdrowie i życie Tosi na facebookowym profilu Tosi.

Przemysław Kozłowski
Fot. gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email