Z Infolinii wsparcia dla seniorów prowadzonej przez żołnierzy WOT skorzystało już ponad 12 tys. osób

Z Infolinii wsparcia dla seniorów prowadzonej przez żołnierzy WOT skorzystało już ponad 12 tys. osób
Fot Pixabay

Bardzo dużym zainteresowaniem seniorów cieszy się działająca już od czterech miesięcy infolinia wsparcia WOT w zakresie realizacji szczepień. W tym czasie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielili już pomocy ponad 12 tys. osobom.

Infolinia wsparcia dla seniorów rozpoczęła działalność 18 stycznia tego roku. Pod numerem 800 100 115 seniorzy mogą uzyskać pomoc m.in. przy rejestracji na szczepienia i transporcie do punktu szczepień.

W ciągu czterech miesięcy żołnierze WOT udzielili porad i pomocy telefonicznej w prawie 11 tys. przypadkach. Do tego dochodzą kolejne sprawy – przekazane do realizacji do koordynatora ds. szczepień brygady. Ich liczba przekroczyła 1300.

– Zgłoszenia najczęściej dotyczyły przetransportowania osoby do punktu szczepień oraz dokonania rejestracji na szczepienie. Zabezpieczenie techniczne infolinii realizuje Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – powiedział PAP kpt. Marcin Kowal z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, który dodał, że dzienna liczba odbieranych połączeń waha się w przedziale od 50 do ponad 100.

– Dzwonią osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne z różnymi problemami i pytaniami np.: czy wojsko jest w stanie przetransportować osobę niepełnosprawną, czy może pomóc w zniesieniu seniora na wózku w bloku bez windy i w podobnych przypadkach. Pomagamy także w zmianie terminu i miejsca szczepienia, jak i przyśpieszenia terminu szczepienia – podkreślił kpt. Kowal.

Żołnierze pomagają także przy organizacji mobilnego punktu szczepień, dzięki któremu możliwe jest zaszczepienie seniora w domu. Organizują również transport dla osób starszych, które korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych.

Infolinia wsparcia seniorów – 800 100 115 jest czynna codziennie w godzinach 7:30 – 19:30. Działanie Infolinii ma usprawnić proces realizacji szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień. Kpt. Kowal zaznaczył, że na szczeblu każdego województwa, w brygadach obrony terytorialnej wyznaczeni zostali żołnierze – koordynatorzy, do których trafiają usystematyzowane potrzeby osób z danego regionu, zebrane wcześniej przez operatorów infolinii.

– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają seniorów od momentu elektronicznej lub telefonicznej rejestracji, koordynują pomoc w dowozie przez podmioty do tego zobowiązane (np. gminy, urzędy miast) lub w sytuacji szczególnie trudnej, sami zorganizują wojskowy transport do punktów szczepień – powiedział Kowal. (PAP)

Janusz Majewski
Print Friendly, PDF & Email