XXVI Salon Elbląski

XXVI Salon Elbląski
Fot. Adminstrator

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż 26. Salonu Elbląskiego, który odbędzie się 7 lipca (czwartek) o godzinie 18.00. Wystawa prezentująca dorobek artystów elbląskiego środowiska odbywa się co dwa lata. Salon Elbląski będzie można oglądać w Galerii EL do 31 sierpnia.

W tym roku na wystawie zobaczymy prace ok. 40 twórców – zarówno tych, których prace pojawiają się na Salonie od lat i którzy bardzo dobrze znani są elbląskiej publiczności (m.in. Janusz Hankowski, Jerzy Domino, Halina Różewicz-Książkiewicz, Waldemar Cichoń czy Zbigniew Szmurło), jak również debiutujących we wnętrzu Galerii EL – Adriany Ronżewskiej – Kotyńskiej, Aleksandry Knedler, Kamila Rychcika, Konrada Kosacza czy Mariusza Owczarka.

Tegoroczna edycja Salonu Elbląskiego ma charakter wyjątkowy z dwóch względów. Przede wszystkim – zgromadzone prace zaaranżowane zostały we wszystkich pomieszczeniach Galerii EL, w tym oddanych do użytku po remoncie krużganku i dawnej zakrystii. Ponadto, w ramach tegorocznej edycji zaplanowane zostały 3 większe ekspozycje prezentujące prace: zmarłego w ubiegłym roku znakomitego artysty i pedagoga Mirosława Czarnego, a także obchodzącego 80 urodziny elbląskiego artysty, literata i krytyka teatralnego, a od niedawna Honorowego Obywatela Elbląga Ryszarda Tomczyka oraz świętującego 40-lecie swojej pracy artystycznej Marka Wawryna.

O tej najważniejszej w subregionie wystawie pisze Dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk:

Salon Elbląski pozostawał przez 40 lat funkcjonowania miejscem nie tylko integracji środowiska plastycznego, pokazania własnej twórczości w kontekście kolegów i koleżanek, ale też może przede wszystkim – polem ujawnienia własnego dorobku. Wśród najważniejszych zapisów regulaminowych Salonu jest ten, odnoszący się do dopuszczenia jedynie prac powstałych w ostatnich dwóch latach. Salon Elbląski wymusza zatem rytm pracy i rytm pokazywania dorobku ostatnich dwóch lat. (…) Zestawieniu podlegają w jednym czasie i w jednym miejscu prace rejestrujące całe bogactwo i różnorodność postaw twórczych artystów środowiskowych. Wielogłos i pluralizm były i są cechami, które zawsze charakteryzowały tę najważniejszą w subregionie wystawę. (…) Dzieła reprezentujące różne postawy artystyczne są w obrębie Salonu wystawiane obok siebie, funkcjonują i twórczo koegzystują ze sobą.

Na zdjęciu rzeźba Waldemara Cichonia.  Galeria EL Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7141

Print Friendly, PDF & Email