XV Mistrzostwa Polski w Parakolarstwie Szosowym

XV Mistrzostwa Polski w Parakolarstwie Szosowym
Fot. Adrian Stykowski/PZSN Start

Niemal 90 zawodniczek i zawodników powalczy o ponad 20 kompletów medali podczas XV Mistrzostw Polski w Parakolarstwie Szosowym, które w dniach 23-24 września 2023 r. już po raz drugi z rzędu odbędą się w Zduńskiej Woli.

– Na trasie będzie można spotkać m.in. Rafała Wilka, czyli ikonę parakolarstwa, jak również świeżo upieczonego medalistę mistrzostw świata wioślarstwie, Michała Gadowskiego, który najpierw wystartuje na rowerze, a później, podczas Pikniku Paralimpijskiego, będzie prezentował parawioślarstwo – mówi Marcel Jarosławski, dyrektor wyścigu.

Pierwszego dnia (w godz. 13-16) parakolarze rywalizować będą w jeździe indywidualnej na czas. W drugim dniu (w godz. 9-15) powalczą w wyścigu ze startu wspólnego. Udział wezmą zawodniczki i zawodnicy jeżdżący na rowerach klasycznych (klasy C1-C5), trzykołowych (T1-T2), tandemach (B) i handbike’ach (H1-H5).

Start i meta znajdować się będą przy Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym, a parakolarze będą mieć do pokonania trasę o długości 10,3 km – jedno- lub wielokrotnie, zależnie od klasy i konkurencji.

Zapracować na medal

W zawodach wezmą udział medaliści igrzysk, mistrzostw świata i Europy. Jednym z nich będzie wspomniany Rafał Wilk, trzykrotny mistrz paralimpijski, obrońca tytułów mistrza Polski sprzed roku. Bycie faworytem nie oznacza jednak wieszania sobie złotych medali na szyi jeszcze przed zawodami.

– Nigdy tak nie robię – podkreśla. – Nikt medali nie rozdaje za darmo albo za nazwisko, tylko trzeba na to zapracować.

Zachęca do kibicowania parakolarzom podczas mistrzostw Polski. Rywalizacja jest najważniejsza, ale to coś więcej niż sport sam w sobie.

– Warto zobaczyć, że taki sport istnieje, że są tacy sportowcy, że osoby na wózkach nie są skazane na siedzenie w domu i rozpaczanie nad swoim losem, tylko mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, a tym bardziej uprawiać sport – tłumaczy Rafał Wilk.

Spróbuj swoich sił

Okazją do bliższego poznania sportu osób z niepełnosprawnościami będzie towarzyszący mistrzostwom Piknik Paralimpijski, zorganizowany w sobotnie popołudnie w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym.

Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w kilku sportach paralimpijskich, jak szermierka na wózkach czy wioślarstwo, a także usiąść na handbike’u i zobaczyć, jak to jest być parakolarzem. Dodatkowo Fundacja Złotowianka zaprezentuje mniej na razie znaną dyscyplinę o nazwie framerunning, w której niedawno, podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Paryżu, Magdalena Andruszkiewicz zdobyła srebrny medal w sprincie.

– Będzie można porozmawiać z paralimpijczykami, zrobić sobie zdjęcie – zachęca Marcel Jarosławski. – Będą również przygotowane atrakcje dla dzieci, będzie muzyka, zaplanowany jest też koncert, więc miejmy nadzieję, że dzięki temu uda się przyciągnąć jak najwięcej mieszkańców Zduńskiej Woli.

Organizatorem XV Mistrzostw Polski w Parakolarstwie Szosowym jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start.

Print Friendly, PDF & Email