Wyrywać, wkręcać, wymiatać, czyli slang od A do Z

W tym odcinku alfabetycznego przeglądu slangu poznamy kilkanaście najbardziej przydatnych czasowników na literę w. Najpierw będziemy wbijać się, wylaszczać i wozić się, a potem wyrywać, wkręcać, wymiatać i wymiękać.

Wbijać się tłumaczymy jako przychodzić do kogoś na imprezę. Zanim wbijemy się komuś na chatę, powinniśmy się wylaszczyć, czyli radykalnie poprawić swój wygląd, postarać się o to, żeby wyglądać seksownie. Gdy wylaszczeni wbijemy się na imprę będziemy mogli się wozić i wyrywać. Wozić się tłumaczymy jako lansować się, szpanować, jest to raczej określenie negatywne. Zwykle nie lubi się tych, którzy się wożą, pogardliwie nazywa się ich wózkami. Nie należy też mylić wózków z wózkarzami, ci drudzy to menele, którzy transportują swoje znaleziska przy pomocy wózka, zwykle dziecięcego.

Wozić się można choćby przy pomocy wypasionej, wyczesanej, wyjechanej w kosmos komórki. Określenia wypasiony, wyczesany swego czasu były bardzo popularne wśród młodzieży, ale już odeszły do slangowego lamusa. Gdy wylaszczeni będziemy się wozić, to może się nam uda kogoś wyrwać, czyli poderwać.

Możemy także wkręcać i wymiatać. Wkręcać, tłumaczymy jako ściemniać, bajerować, opowiadać nieprawdziwe rzeczy. Z kolei wymiatać, to znaczy być w czymś najlepszym. Zwroty: Ale on wymiata, ale z niego wymiatacz, wyrażają wielkie uznanie. Jedni wymiatają, a inni wymiękają, czyli nie dają czemuś rady. Wielu z nas zapewne wymiękłoby przy nauce języka chińskiego.

Inne slangowe czasowniki na literę w, które wypada znać to: walnąć karpia, walnąć w kimono, walić, wisieć, wyglebić się, wyluzować rajtuzy, wylogować się. Każdemu z nas zapewne zdarzyło się walnąć karpia, czyli po prostu zrobić zdziwioną minę. Możemy walnąć karpia, gdy niespodziewanie dowiemy się, że komuś coś wisimy, czyli jesteśmy dłużni albo, gdy się wyglebimy na prostej drodze, to znaczy wywrócimy się. Dobrze wiemy, że zwrot walnąć w kimono oznacza iść spać. Można też wygniatać poduchę, czyli szykować się do snu. A jakie znaczenie w slangu otrzymał czasownik walić? Walić to po prostu śmierdzieć. Walić może ze śmietnika, z szamba. Jeżeli chcemy komuś powiedzieć, żeby się uspokoił, żeby sobie odpuścił, posłużmy się zwrotem: Wyluzuj rajtuzy. Pozostał nam jeszcze czasownik wylogować się, w slangu tłumaczymy go jako umrzeć.
  Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8254

Print Friendly, PDF & Email