Wypożyczania rowerków trójkołowych przy elbląskim PCK

Wypożyczania rowerków trójkołowych przy elbląskim PCK
Fot. facebook.com/PCK

Oddział Rejonowy PCK w Elblągu od 1 lipca osobom z niepełnosprawnościami oferuje bezpłatne wynajęcie rowerków trójkołowych. – Robimy to własnymi siłami, ponieważ nikt inny w mieście nie był zainteresowany współpracą – mówi prezes elbląskiego oddziału PCK Kazimierz Stańczyk.

– Posiadamy sześć takich rowerów w trzech rozmiarach, zatem będą mogły z nich korzystać zarówno dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami jak również osoby dorosłe z niepełnosprawnością – mówi prezes Stańczyk.

Koszt jednego roweru to ok. 2 tys. złotych. Ich zakup finansowany jest ze zbiórek odzieży w specjalnych kontenerach na odzież używaną. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kontenery „z krzyżem” i ogłoszenia na klatkach schodowych o zbiórkach odzieży są akcjami Polskiego Czerwonego Krzyża.

– Często jest tak, że na klatkach schodowych widzimy ogłoszenia o zbiórkach z „czarnym krzyżem” – bo czerwony jest zastrzeżony dla PCK, ale ludzie podświadomie identyfikują to z nami, a tak nie jest. Często, jest to świadome wprowadzanie ludzi w błąd. Podobnie jest z kontenerami na odzież. Nasze są specjalnie oznakowane i opisane – wylicza pan Kazimierz.

Podobne wypożyczalnie działają w całym kraju i często są wspólną akcją PCK i jednostek samorządowych. W Elblągu niestety, nikt nie był zainteresowany współpracą.

– Byliśmy m.in. na spotkaniu spotkaniu z Prezydentem Wróblewskim, lecz wszędzie napotykaliśmy mur i brak chęci współpracy przy tworzeniu wypożyczalni – mówi prezes Stańczyk. – Stąd też robimy to własnymi siłami. Szczególnie, że osobom z niepełnosprawnościami też się należy choć odrobina normalności. Przed nami sezon wakacyjny, liczymy, że znajdą się chętni na korzystanie z rowerów – dodaje.

Rowery będą wypożyczane nieodpłatne. Po sporządzeniu stosownej umowy użyczenia, będzie można z nich korzystać w terminie wskazanym w umowie. Następnie będzie trzeba go zwrócić, bądź – jeśli nie będzie osób oczekujących w kolejce na jego wypożyczenie, przedłużyć na kolejny okres umowę.

W celu wypożyczenia roweru należy kontaktować się bezpośrednio z Oddział Rejonowym PCK w Elblągu – 55 232 52 58.

Print Friendly, PDF & Email