Wynalazek trójmiejskich naukowców pomoże w leczeniu trudnych ran

Wynalazek trójmiejskich naukowców pomoże w leczeniu trudnych ran
Fot. Pixabay

Naukowcy z trzech trójmiejskich uczelni opracowali nową metodę wprowadzania do organizmu białek poprawiających gojenie się ran. Ma pomagać osobom z cukrzycą, otyłością i innym pacjentom z ranami, które nie chcą się goić.

Jak przypominają specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), w Polsce aż 100 tys. osób cierpi z powodu trudno gojących się ran. Powody są różne – cukrzyca, otyłość, starzenie się społeczeństwa.

Takim ludziom pomóc ma nowa metoda autorstwa naukowców z GUMed, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Pod fachowo brzmiącą nazwą „wektory powielająco-ekspresyjne” kryje się system dostarczania do rany specjalnych białek, które pobudzają regenerację tkanek.

Na podstawie pomysłu mają powstać biologiczne leki nowej generacji.

Z trójmiejskimi specjalistami współpracowali naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz dwóch biotechnologicznych firm – PRO SCIENCE Polska sp. z o.o i MedVentures sp. z o.o.

Liderami naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego są prof. dr hab. Arkadiusz Piotrowski z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej oraz prof. dr hab. Michał Pikuła z Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej.

Natomiast zespołem z Politechniki Gdańskiej kierował prof. dr hab. inż. Paweł Sachadyn z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii.

Łącznie w ramach pracy powstało aż 11 wynalazków, na które uzyskano już 6 patentów krajowych i jeden europejski.

Prace sfinansowało NCBR. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email