Wyjątkowa wystawa w elbląskim ZUS

Fot. Mateusz Misztal

W środę w siedzibie elbląskiego ZUS odbył się wernisaż prac słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Panie swoje malarskie umiejętności szlifują podczas zajęć w UTWiON.

Zaprezentowana w środę wystawa to zbiór prac każdej z uczestniczek zajęć malarskich prowadzonych na uniwersytecie. Jak podkreślały autorki prac, malarstwo jest dla wielu z nich formą odpoczynku, a gdy malują przenoszą się do zupełnie innego świata.

– Na zajęcia obecnie uczęszcza 13 pań, które aktywnie uczestniczą w zajęciach. Mamy pracownię przy ul. Rzeźnickiej, w której się spotykamy. Są osoby, które dołączyły do nas w październiku, ale są i takie, które już kilka lat się uczą i widać ten rozwój. Jest zauważalny taki skok od momentu, gdy panie przychodzą na pierwsze zajęcia i chłoną różne informacje, doświadczają pierwszych wrażeń, do momentu, gdy widać już takie śmielsze działania i powstają już wtedy pierwsze całkiem fajne prace – mówi Katarzyna Smeja-Skulimowska, instruktor rysunku i malarstwa na UTWiON. – Prowadzę zajęcia już kilkanaście lat na uniwersytecie, mieliśmy w grupie też panów. Przyznam też, że przed pandemią było więcej grup, były też liczniejsze. Pandemia troszkę pokrzyżowała nam plany, ale myślę, że w przyszłym roku będziemy już nastawiać się na dwie grupy – dodaje.

W środę swoje prace zaprezentowały: Ewa Micuda, Alicja Basek, Maria Małek, Anna Łakis, Jadwiga Buława, Teresa Szwarc-Głód, Ewa Wnuk, Maria Domińczak, Małgorzata Kaczmarek, Maria Rekowska, Barbara Hawryluk-Piwowarska i Katarzyna Smeja-Skulimowska.

– Nowe osoby, które przychodzą na zajęcia, najpierw poznają zasady rysunku. Głównie rysują ołówkiem, węglem, pastelami. Dla mnie ważne jest, by najpierw nauczyły się patrzeć na formy, na kształty, by nauczyły się perspektywy, poznały światłocień, poznały kompozycje w rysunku, nauczyły się wyszukiwać proporcje – wyjaśnia Katarzyna Smeja-Skulimowska. – Gdy z rysunkiem są już te osoby zapoznane, to przechodzimy do etapu malowania, poznajemy barwy, wchodzimy w malarstwo, poznajemy różne techniki. Na początku staram się, żeby to były takie techniki wodne, a więc farba akrylowa, tempera, może to być akwarela. Najpierw poznajemy kolor, a na dalszym etapie techniki malarskie olejne i wtedy musimy się liczyć z tym, że są to inne media, czyli terpentyna, olej lniany i panie poznają każdą z technik od podstaw. Uczymy się też przede wszystkim mieszania barw, jak również wszystkich sposobów ukazywania przestrzeni, nastroju, charakteru. Powstają prace realistyczne, abstrakcyjne, odrealnione – tematy są przeróżne – dodaje.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu – w każdą środę.

– Pomysł, by chwalić się tym, co się dzieje na uniwersytecie powstał dawno temu, ale trochę nam przeszkodził lockdown i covid i to jest pierwsza taka wystawa właśnie po przerwie w takich bezpośrednich spotkaniach – mówi Iwona Orężak, prezes UTWiON. – Chcemy się pochwalić, pokazać że dalej działamy, że dalej pracujemy. Podczas tej wystawy prace wystawia kilkanaście pań. Pani Katarzyna, już od kilkunastu lat prowadzi tę sekcję i efekty prac widać – dodaje.

Wystawa w ZUS do 22 lutego

– To już kolejna taka wystawa, właśnie tu, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pandemia sprawiła, że po dłuższej przerwie gościmy Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Z Uniwersytetem stale współpracujemy i cyklicznie gościliśmy wystawy malarskie, rękodzieła – zaznacza Karina Podlaszewska, dyrektor elbląskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Bardzo się cieszymy, że UTWiON zechciał pokazać swoje przepiękne prace. To z korzyścią dla uniwersytetu, bo może pokazać jak zdolnych ma słuchaczy, ale równocześnie też dla naszych klientów, którzy oczekując na obsługę, mogą tutaj obejrzeć te piękne prace.

Wystawa malarska pt. „Fascynacje malarskie trzeciego wieku – żyj i maluj” w siedzibie elbląskiego ZUS dostępna będzie do 22 lutego.

Jakie wydarzenia w UTWiON?

– W lutym rozpoczniemy cykl wycieczek po Elblągu, po ciekawych instytucjach elbląskich. Zaczniemy od Parku Technologicznego, odwiedzimy też nową siedzibę radia. Chcemy poznać specyfikę pracy wybranych instytucji – mówi Iwona Orężak.

W trwającym roku akademickim, UTWiON ma 200 słuchaczy i jak podkreśla prezes uniwersytetu, w każdym tygodniu zapisują się nowe osoby.

Print Friendly, PDF & Email