Wyjątkowa pracownia na elbląskiej uczelni

Takiej pracowni w kraju nie ma nikt. Jej wyposażenie kosztowało milion złotych a wartość jaką za sobą niesie w wymiarze edukacyjnym jest nie do wycenienia. W elbląskiej Akademii Nauk Stosowanych studenci uczestniczą w wyjątkowych zajęciach, w ramach których, „na własnej skórze” mogą zetknąć się z problemami, z jakimi na co dzień mają do czynienia osoby starsze i z niepełnosprawnościami.

– Zajęcia skierowane są do studentów Instytutów Politechnicznego, Informatyki Stosowanej i Pedagogiczno-Językowego Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, którzy w programie studiów mają przedmiot projektowanie uniwersalne. Ta pracownia to prawdziwa perełka, żadna uczelnia w kraju nie może pochwalić się takim sprzętem ani takimi praktycznymi zajęciami dla studentów – mówi Krzysztof Grablewski, wykładowca ANS, który na uczelni prowadzi przedmiot Projektowanie uniwersalne, w ramach którego studenci mogą korzystać z tej wyjątkowej pracowni.

Zajęcia praktyczne odbywają się w grupach maksymalnie 10 osobowych. W tym czasie studenci realizując zaplanowane zadania np. dotarcie do kina, lekarza czy sklepu mogą m.in. przekonać się jak w przestrzeni publicznej wiele barier czyha na osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, przenieś się w przyszłość i zobaczyć jak ich ciało będzie zachowywało się w wielu 70 plus, czy jakie problemy w codziennym życiu mają osoby z różnymi wadami wzroku.

– Studenci są bardzo zadowoleni z tych zajęć, jak sami mówią pozwalają one im z większym wyczuciem i zrozumieniem patrzeć na problemy osób z różnymi niepełnosprawnościami ale i innych osób wykluczonych np. osób starszych, kontuzjowanych czy chociażby matek z wózkami – mówi Grablewski.

Projektowanie uniwersalne jest strategicznym podejściem do planowania i projektowania zarówno produktów, jak i odpowiedniego otoczenia, mających na celu promowanie społeczeństwa włączającego wszystkich obywateli oraz zapewniającego im pełną równość oraz możliwość uczestnictwa w życiu społecznym. Uniwersalne projektowanie musi spełniać trzy podstawowe zasady, ma być funkcjonalne, czyli łatwe w obsłudze, użyteczne dla wszystkich użytkowników oraz realizować podejście niestygmatyzujące, nie segregujące użytkowników ze względu na ich ograniczenia.

Print Friendly, PDF & Email