Wsparcie z sopockiego MOPS

Wsparcie z sopockiego MOPS
Fot. Pixabay

Osoby, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji, mogą w Sopocie liczyć na ekspresowe wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dziś zgłoszenie, jutro wypłata – tak można w skrócie określić system ekspresowej pomocy wprowadzonej przez sopocki MOPS w związku z pandemią. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie otrzymał z Urzędu Miasta Sopotu dodatkowe środki na zasiłki dla osób, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

– Niecodzienny i przedłużający się stan, w którym wszyscy teraz jesteśmy, mógł spowodować, że nawet radzący sobie do tej pory mieszkańcy miasta nagle znaleźli się pod ścianą – czy to ze względu na konieczność izolacji czy brak możliwości zarobkowania – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – W trosce o te osoby przekazaliśmy z budżetu miasta 400 tys. zł na dodatkową pomoc, dla tych, którzy teraz nie są w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb życiowych.

Aby otrzymać zasiłek, wystarczy zadzwonić do MOPS, pod numer tel. 58 551 17 10.

– Wprowadziliśmy specjalną, uproszczoną, ekspresową procedurę, dzięki której pomoc realizowana jest zaraz po otrzymaniu zgłoszenia – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego telefonicznie i bazuje na oświadczeniach złożonych przez osoby, które zgłoszą potrzebę wsparcia. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a pomoc udzielana jest według potrzeb i sytuacji danej osoby czy rodziny.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej obowiązuje kryterium dochodowe, które należy spełnić, aby otrzymać zasiłek z pomocy społecznej. O zasiłek celowy mogą ubiegać się osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji i nie przekraczają kryterium dochodowego wynoszącego 528 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 701 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku osób, które utraciły dochód w ostatnim czasie, nie jest on wliczany do kryterium dochodowego. Osoby, które przekraczają kryterium dochodowe, mogą natomiast wnioskować o zasiłek celowy specjalny.

– Każda osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji, może liczyć na nasze wsparcie – podkreśla dyrektor Czekaj. – Może to być wsparcie finansowe, pomoc w zapewnieniu posiłku, usług opiekuńczych dla osób starszych, niesamodzielnych czy pomoc psychologiczna.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, zadzwoń lub napisz do sopockiego MOPS, tel. 58 551 17 10, e-mail: mops@mopssopot.pl.

Źródło: sopot.pl
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email