Wsparcie unijne dla psów przewodników

Wsparcie unijne dla psów przewodników
Fot. Pixabay

Pies przewodnik to dla osoby niewidomej szansa na samodzielne funkcjonowanie. Wyszkolenia czworonożnego asystenta wiąże się jednak z dużymi kosztami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Z pomocą przychodzi projekt „aPSYstent”, w ramach którego do 30 wrześnie 2023 roku zostanie wyszkolonych i przekazanych do osób z niepełnosprawnością wzroku 48 psów.

– Czworonożni asystenci zastępują osobą niewidomym oczy. Pies przewodnik to nieoceniona pomoc w codziennym życiu. Pozwala bezpiecznie i swobodnie funkcjonować w przestrzeni publicznej. Dzięki realizacji projektu prawie 50 osób z niepełnosprawnością wzroku zyska nie tylko asystenta w codziennym życiu, ale też oddanego przyjaciela – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W Polsce na milion mieszkańców przypada zaledwie około 3 psów przewodników. Te statystyki ma poprawić projekt „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania” w skrócie „aPSYstent”.

Głównym celem projektu jest budowa systemu szkolenia psów, co z pewnością zwiększy liczbę psów przewodników w perspektywie najbliższych lat. Będzie to możliwe, dzięki wyszkoleniu nowych instruktorów. Obecnie to właśnie głównie ich mała liczba ogranicza możliwości szkolenia większej ilości zwierząt.

– Ważne jest także podnoszenie świadomości społeczeństwa dotyczącej roli i pracy psa przewodnika. Liczymy, że dzięki temu projektowi zwiększy się popularność i dostępność tego rodzaju wsparcia. Edukację zaczniemy od uczniów szkół podstawowych, dla których zostały opracowane scenariusze lekcji – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Projekt jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Polskim Związkiem Niewidomych, Fundacją na rzecz Osób Niewidomych LABRADOR PIES PRZEWODNIK, Fundacją „PIES PRZEWODNIK” oraz Fundacją VIS MAIOR.

Przygotowanie szczeniaka i wyszkolenie go na psa przewodnika trwa około dwóch lat. Do tej pory w ramach projektu powstały normy dotyczące systemu szkoleń i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników. Eksperci z fundacji przeprowadzili także rekrutacje wolontariuszy – trenerów. Udało się również zakupić zwierzęta i rozpocząć ich szkolenia.

Projekt jest częścią rządowego programu „Dostępność Plus”, koordynowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Całkowita wartość projektu to 12,2 mln zł, z czego wkład UE z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) to 11,5 mln zł.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Print Friendly, PDF & Email