Wsparcie dla seniorów, termomodernizacja – wręczono umowy PROW i RPO

Wsparcie dla seniorów, termomodernizacja – wręczono umowy PROW i RPO
Fot. Adminstrator

Prawie 24 miliony złotych – to wartość uruchamianego właśnie wsparcia w woj. kujawsko-pomorskim z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Środki trafią między innymi na przedsiębiorczość na wsi, tworzenie domów opieki dla osób potrzebujących oraz termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Umowy dziś (29 sierpnia) wręczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.

– Wśród wręczonych dziś umów są chociażby projekty dotyczące budowy, rozbudowy i wyposażenia budynków, które służyć będą osobom starszym i potrzebującym. Dostrzegamy ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi. Dlatego wspieramy tworzenie instytucjonalnych rozwiązań, takich jak domy dziennego pobytu czy kluby seniora oraz kierujemy środki na świadczenie usług domowych, czyli pomocy rodzinom osób, które wymagają całodobowej opieki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Sześć z wręczonych umów dotyczy termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w Zespole Szkół Mechanicznych w Radziejowie, pełniącego funkcje oświatowe i ochrony zdrowia w Zębowie (gmina Obrowo, powiat toruński), świetlicy w Niemczu (gmina Osielsko, powiat bydgoski), urzędu miasta w Chełmży (powiat toruński), Zakładu Usług Komunalnych w Rzęczkowie (gmina Zławieś Wielka, powiat toruński) i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach (gmina Nakło nad Notecią, powiat nakielski).

Ponadto przekazano wsparcie na przebudowę bądź adaptację budynków na potrzeby instytucji pomocy społecznej. Dotyczą one rozbudowy budynków na potrzeby dziennych domów pomocy społecznej w Bydgoszczy i Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), rozbudowy i przebudowy budynku schroniska dla osób bezdomnych w Świeciu, przebudowy budynku remizy na potrzeby powstającego Gminnego Centrum Usług Środowiskowych w Płużnicy (powiat wąbrzeski).

Wsparcie z RPO pozwoli także na:

  • utworzenie trzech Centrów Aktywności Wsi z towarzyszącą infrastrukturą w powiecie nakielskim (gmina Nakło nad Notecią) – w Kazinie, Wieszkach i Rozwarzynie,
  • wsparcie mikro i małych przedsiębiorstw w powiecie świeckim i rypińskim,
  • przebudowę boiska sportowego w Sinarzewie (gmina Zakrzewo, powiat aleksandrowski),
  • budowę ścieżki rowerowej Bożenkowo-Samociążek (beneficjentem jest powiat bydgoski),
  • budowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Strzelnie (powiat mogileński).

Środki trafią także na rzecz realizacji projektów społecznych, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kolejnym etapem pracy na rzecz starszych jest wsparcie projektów dotyczących:

  • utworzenia Centrum Usług Środowiskowych w Aleksandrowie Kujawskim,
  • utworzenia Klubu Seniora w Stróżewie i zapewnienie opieki domowej (gmina Bytoń, powiat radziejowski),
  • utworzenia Dziennego Domu Pobytu w Ciechocinku (powiat aleksandrowski),
  • utworzenia Dziennego Domu Pomocy w Skępem (gmina Lipno, powiat lipnowski).

Z myślą o dzieciach przekazane zostały też środki na utworzenie klubu dziecięcego na terenie gminy Unisław (powiat chełmiński) oraz organizację pracowni matematycznych w szkołach na terenie gminy Szubin (powiat nakielski).

Wręczone umowy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dotyczą przede wszystkim wsparcia przedsiębiorczości na wsi. Odebrali je przedsiębiorcy z Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy (powiat aleksandrowski), Szubina (powiat nakielski), Skępego (powiat lipnowski), Zbiczna (powiat brodnicki), Tucholi i Sępólna Krajeńskiego. Ponadto w ramach PROW dofinansowaliśmy także projekt zagospodarowania terenu przy jeziorze Rybno Duże (Warlubie, powiat świecki) oraz budowy ścieżki rowerowej na trasie Tuchola-Cekcyn w miejscowości Cekcynek (powiat tucholski).

Źródło: kujawsko-pmorskie.pl
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Print Friendly, PDF & Email