WSJ: Japońska firma rozpoczęła na ludziach testy pierwszej pigułki przeciwko COVID-19

WSJ: Japońska firma rozpoczęła na ludziach testy pierwszej pigułki przeciwko COVID-19
Fot. ThisIsEngineering / Pexels

Japońska firma Shionogi z siedzibą w Osace rozpoczęła testy na ludziach pierwszej pigułki przeciwko COVID-19. Lek jest podawany raz dziennie i ma zneutralizować koronawirusa w mniej niż tydzień. Shionogi dołączyła w walce z COVID-19 do Pfizer Inc. oraz Merck&Co.

Shionogi – jak pisze „Wall Street Journal” – poinformowała, że opracowała pigułkę przeciwko COVID-19 i testuje jej wszelkie skutki uboczne w badaniach, które rozpoczęły się w tym miesiącu i prawdopodobnie potrwają do przyszłego roku.

Japońska firma jest w swych badaniach opóźniona o kilka miesięcy w stosunku do firm Pfizer i Merck, które rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę testowanie tabletek na COVID-19. Pfizer poinformował, że jego lek, który jest zażywany dwa razy dziennie, może być gotowy do wprowadzenia na rynek już w tym roku.

Wszystkie trzy firmy chcą wypełnić jedną z największych luk w walce z pandemią koronawirusa. Badania wykazały, że szczepionki są skuteczne w zapobieganiu poważnych chorób wywoływanych przez znane szczepy wirusa COVID-19, w tym zakaźny szczep Delta. Jednak część ludzi nie chce się szczepić, a przypadki zakażeń mogą wystąpić u tych, którzy dostają szczepionki. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email