Wrzuć bieg na zdrowie

Wrzuć bieg na zdrowie
Fot. GIS (Twitter)

Jak zaplanować podróż samochodem i jak zapewnić odpowiedni komfort jazdy? Główny Inspektor Sanitarny wraz z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego oraz ministrem sportu i turystyki apelują do kierowców o zachowanie odpowiednich zasad, które pozwolą na bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu.

Kampania społeczna „Wrzuć bieg na zdrowie” ma przypominać, że na poziom koncentracji kierowcy podczas podróży wpływa wiele czynników. Najistotniejsze jest to, by przed długą podróżą być wypoczętym i wyspanym.

– Kierowca musi być wypoczęty, trzeźwy, aby był bezpiecznym użytkownikiem drogi. Pamiętajmy o tym, że taki kierowca odpowiada za życie i zdrowie wielu osób. Kierowca autobusu odpowiada za życie i zdrowie kilkudziesięciu pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego, tak samo kierowca kilkudziesięciotonowego pojazdu. Jeżeli dojdzie do wypadku, na przykład do zasłabnięcia takiego kierowcy, może dojść do tragicznego w skutkach wypadku – mówił podczas konferencji prasowej rozpoczynającej wspomnianą akcję społeczną Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. – Miesiąc wakacji jeszcze pozostał, mam nadzieję, że będą one bezpieczne. Inspekcja Transportu Drogowego będzie robiła wszystko, by tak było.

– Inspekcja sanitarna, to instytucja zdrowia publicznego. Nowy paradygmat zdrowia publicznego, to medycyna stylu życia. Ten styl życia to także styl jazdy. To niezwykle istotne, żebyśmy dojechali do celu. Żeby dojechać do celu trzeba spełnić kilka kryteriów. Przed wejściem do samochodu trzeba być wypoczętym, trzeba być dobrze nawodnionym, nie wolno używać żadnych środków psychoaktywnych – zaznacza Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. – Trzeba też wiedzieć kiedy się zatrzymać, zrobić przerwę, krótki spacer albo przebieżkę w miejscach gdzie jest to możliwe, odetchnąć świeżym powietrzem. To czy dojedziemy 15 minut później nie ma żadnego znaczenia, ale te 15 minut za szybko, to często ogromne ludzkie tragedie – dodaje.

Do tego apelu dołączyła również minister sportu i turystyki, Danuta Dmowska-Andrzejuk.  – Zachęcam do spędzania czasu wolnego aktywnie, także podczas przerwy w podróży, byśmy nie stanowili zagrożenia dla innych użytkowników ruchu drogowego – mówi.

– Bardzo dużo kierowców samochodów ciężarowych spędza swój czas wolny w kabinach kierowców oglądając filmy – zaznacza Marek Szkopek, kapitan reprezentacji Polski w wyścigach motocyklowych. – Wyjdźcie, zróbcie kilka przysiadów i pompek, poskaczcie. Nawet niewielka przebieżka pomoże wam w dalszej jeździe, w odpowiedniej koncentracji na drodze – dodaje.

Równie istotna – przypomina Inspekcja Transportu Drogowego – jest codzienna aktywność fizyczna. – Jestem żużlowcem, aby poprawić swoje wyniki na torze oraz w codziennej jeździe samochodem bardzo dużo trenuję na siłowni, trenuję swój refleks oraz koncentrację do czego również was zachęcam – mówi w jednym z filmów udostępnionych przez ITD Igor Kopeć-Sobczyński.

Fot. GIS (Twitter)
Print Friendly, PDF & Email