Wrocław: Warsztaty, pokazy, gry i symulator dachowania. Festiwal Pierwszej Pomocy już w sobotę 2 września

Wrocław: Warsztaty, pokazy, gry i symulator dachowania. Festiwal Pierwszej Pomocy już w sobotę 2 września
Fot. WCRS

Czy wiesz, co jest wewnątrz karetki? Jak używać defibrylatora? Jak prawidłowo wezwać pomoc albo udzielić pierwszej pomocy dzieciom? Na Festiwalu Pierwszej Pomocy nauczysz się wszystkiego. A do tego będą gry o emocjach w świecie cyfrowym i cyberuzależnieniach, krwiobus i piknik.

Druga edycja Festiwalu Pierwszej Pomocy już w sobotę 2 września.

Warto zarezerwować czas. Program jest różnorodny. Przygotowano pokazy, stanowiska tematyczne i wiele atrakcji dodatkowych. Będą też praktyczne warsztaty, bo w pierwszej pomocy warto mieć wiedzę, którą sprawnie można przełożyć na działanie.

Od wezwania pomocy po jej udzielania

Organizatorzy Festiwalu, czyli Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Centrum Zdrowia Psychicznego, zapowiadają wiele atrakcji. Dowiesz się:

  • Jak poprawnie wzywać służby ratunkowe.
  • Co jest wewnątrz karetki.
  • Jak wygląda pomoc nad wodą.
  • Do czego służy automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED).
  • Jakie są nowe wytyczne dotyczące prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowa (RKO), czyli tzw. sztucznego oddychania i masażu serca.
  • Czym i jak gasić ogień.
  • Jak pracują psy ratownicze.
  • Jak opatrywać różnego rodzaju rany,
  • Jak udzielać pierwszej pomocy dzieciom,
  • Jak się zachować w razie urazu na wycieczce survivalowej lub podczas uprawiania sportu.

Edukacyjną atrakcją będzie z pewnością symulator dachowania. Podczas Festiwalu będzie też można oddać krew w podstawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krwiobusie.

Na miejscu będzie również punkt pomocy psychologicznej Centrum Zdrowia Psychicznego. Psychologowie i lekarze psychiatrzy udzielą informacji o możliwej pomocy oraz doradzą sposób postępowania w przypadku kryzysów. Nie jest to jednak punkt terapeutyczny.

Piknik i gry

Na Festiwalu Pierwszej Pomocy będą też atrakcje typowo piknikowe, zorganizowane szczególnie z myślą o najmłodszych uczestnikach. Strefa animacyjna z dmuchańcami, zabawami, grami i sprzętem sportowym, by wspólnie z rodziną spędzić miło czas na świeżym powietrzu.

Starsze dzieci i młodzież będzie mogła wziąć udział w grze łączącej trzy tematy: emocje w świecie cyfrowym, cyberuzależnienia i hejt.

Zobacz, jak wyglądała poprzednia edycja Festiwalu: 

Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy uczy pierwszej pomocy i empatii

Przez cały rok WCRS organizuje kursy pierwszej pomocy w ramach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomoc (WAPP).

– Wrocławianie chcą doskonalić swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Wiemy o tym zarówno z zeszłorocznego Festiwalu, jak i z kursów pierwszej pomocy, które organizujemy – mówi Dorota Feliks, dyrektor WCRS

I dodaje: – Miejsca na bezpłatne szkolenia są rezerwowane w zaledwie 1–2 dni po ogłoszeniu zapisów, na szczęście średnio są to dwa kursy miesięcznie, dlatego prosimy, by się nie zniechęcać, gdy nie ma miejsc.

Kampania trwa cały rok, a WAPP jest obecna na wielu wrocławskich wydarzeniach plenerowych.

– Rocznie z wiedzy o pierwszej pomocy, którą przekazujemy, korzysta kilkanaście tysięcy osób. Mamy wsparcie merytoryczne pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy czuwają nad aktualnością wiedzy przekazywanej podczas kursów i warsztatów. Jesteśmy też przekonani, że mieszkańcy Wrocławia, bogaci w wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy, są bardziej wyczuleni na krzywdę innych, bo wiedzą, że od nich zależy zdrowie i życie drugiego człowieka – mówi Dorota Feliks.

Otwarcie trasy autobusowo-tramwajowej (TAT)

W tym roku Festiwal Pierwszej Pomocy odbywa się w Parku Tysiąclecia, nieopodal nowo wybudowanej trasy autobusowo-tramwajowej. Pierwszy przejazd nową trasą, w formie autobusowo-tramwajowej, jest planowany przez MPK Wrocław na dzień Festiwalu, czyli 2 września. Parada przejedzie trasę z okolic Dworca Świebodzkiego na pętlę przy ul. Rogowskiej. Na paradę obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.

Na pętli staną stoiska informacyjne o wrocławskich inwestycjach. Oba miejsca – pętlę przy ul. Rogowskiej i Park Tysiąclecia – połączy gra terenowa w formie krzyżówki, której tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo i pierwsza pomoc oraz specjalny autobus, który będzie kursował od 11.30 do 14.30 co około 30 min.

Festiwal Pierwszej Pomocy, 2 września 2023 (sobota), godz. 10.00–16.00, Park Tysiąclecia (od strony ul. Sukielickiej)

Mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email