Wrocław: W sobotę, 1 października piknik „Jadalne Miasto” na Ryneczku Jemiołowa

Wrocław: W sobotę, 1 października piknik „Jadalne Miasto” na Ryneczku Jemiołowa
Fot. mat. prasowe

Już w sobotę, 1 października, na Ryneczku Jemiołowa przy ul. Grochowej 13 w godzinach 10.00-16.00 zaplanowano otwarty piknik „Jadalne Miasto”, podczas którego zostanie otwarta kolejna lodówka dla mieszkańców w ramach akcji „Wrocław i targowiska nie marnują”. Poznajcie program atrakcji.

Będzie to druga lodówka postawiona na wrocławskim targowisku. Pierwszą otwarto 10 września na targowisku Niedźwiedzia.

– Kupcy i mieszkańcy bardzo ucieszyli się z takiego rozwiązania, szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie wszyscy muszą podejmować decyzje dotyczące oszczędności i nie marnowania – mówi Edyta Niebiańska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Bazar ekologiczny, degustacja lokalnych produktów, spacer i warsztaty

Każdemu przyda się wiedza z zakresu pochodzenia żywności – m.in. jak rosło zboże na chleb, kto pierwszy posadził ziemniaki, buraki czy owoce zjadane przez każdego. Na takie pytania będzie można uzyskać odpowiedzi na sobotnim pikniku. W programie „Jadalnego Miasta” oprócz tego m.in.:

  • bazar  ekologiczny „Krótka Droga” – poznaj lokalnych producentów;
  • book truck – mobilna księgarnia;
  • stół obfitości – jadalna instalacja artystyczna;
  • degustacja produktów lokalnych;
  • plener artystyczny;
  • warsztaty ceramiczne w ramach promowania lokalnego rzemiosła;
  • spacer Jadalne Gajowice – jadalne rośliny w przestrzeni miejskiej;
  • historia handlu przy ul. Jemiołowej – zbieranie wspomnień oraz słuchowisko o osiedlu. 

Więcej informacji o pikniku na Ryneczku Jemiołowa dostępne tutaj.

Otwarcie kolejnej lodówki na targowisku we Wrocławiu

Biuro Rozwoju Gospodarczego razem z Wydziałem Klimatu i Energii oraz Whirlpool Corporation w ramach akcji „Targowiska nie marnują” otworzą w sobotę kolejną lodówkę na targowisku pod hasłem: „Wrocław i Ryneczek Jemiołowa nie marnują!”

Celem akcji „Targowiska nie marnują” jest wykorzystanie charakteru i potencjału targowisk oraz zadbanie o potrzeby mieszkańców w zakresie dostarczania i nie marnowania żywności.

– Zarządcy i kupcy chętnie włączyli się w akcję pomagania sobie nawzajem, ponieważ z lodówki może skorzystać każdy dzieląc się posiłkiem, nadwyżkami lub poczęstować się jej zawartością. Mamy nadzieję, że na pikniku dojdzie do takiej wymiany i mieszkańcy dołożą swoją „cegiełkę” do lodówki – mówi Edyta Niebiańska, Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW

Organizatorem pikniku „Jadalne Miasto” w ramach projektu FoodSHIFT2030 jest Fundacja Ekorozwoju w partnerstwie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Urzędem Miasta Wrocław.

Targowiska nie marnują – logo akcji
O Ryneczku Jemiołowa we Wrocławiu

Ryneczek Jemiołowa to teren zagospodarowany w 2019 r. na boisku po dawnym Liceum Ogólnokształcącym nr V przy ul. Grochowej. Swoje miejsca handlowe przenieśli tu kupcy z Jemiołowej, którzy na „dziko” od lat sprzedawali wokół PSS SPOŁEM. Jest to pierwsze w mieście miejsce polegające na współdzieleniu przestrzeni publicznej z działalnością handlową. Tutaj kupcy działają do godzin popołudniowych od poniedziałku do soboty, a po godzinach handlowych z tego miejsca korzystają mieszkańcy.

Na Ryneczku Jemiołowa od 1 października równolegle z tradycyjnym bazarem będzie działał bazar ekologiczny „Krótka Droga” oraz stanie drewniany pawilon dla rolników z Krótkiego łańcucha Dostaw KŁOS. Nowy operator – Mariusz Sybila, chce stworzyć atrakcyjne miejsce dla mieszkańców i wypełnić lukę gastronomiczną na placu.

Print Friendly, PDF & Email