Wrocław: Targowisko przy Ptasiej nie marnuje. Od soboty jest tam lodówka, jak również pchli targ

Wrocław: Targowisko przy Ptasiej nie marnuje. Od soboty jest tam lodówka, jak również pchli targ
Fot. Adminstrator

W sobotę na targowisku przy ul. Ptasiej pojawiła się lodówka społeczna. Tego samego dnia przeniósł się tam na stałe znany na Nadodrzu pchli targ.

Targowisko przy Ptasiej działa od 1996 roku. Wrocławianie kupują na bazarze owoce, warzywa, mięso, nabiał, pieczywo, słodycze i inne produkty spożywcze.

– Plac targowy wpisał się na stałe w pejzaż osiedla Nadodrze. Tworzy naturalną, aktywną przestrzeń publiczną, gdzie podczas codziennych zakupów spotykają się okoliczni mieszkańcy i nawiązują sąsiedzkie relacje – mówi Tomasz Myszko-Wolski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Lodówka, mural i piknik

Od 13 maja na targowisku są dwie nowości: lodówka społeczna oraz pchli targ, który przeniósł się tam na stałe z innego miejsca Nadodrza.

– Utworzenie strefy eko z lodówką dla mieszkańców dopełniło podjęte działania w zakresie niemarnowania żywności i wymiany niepotrzebnymi rzeczami – stwierdza Tomasz Myszko-Wolski.

Fot. Grzegorz Rajter

Aranżacje na bazarze wykonane są głównie z materiałów z odzysku (m.in. donice, siedziska, stoliki, elementy ogrodzenia). Teren jest odnowiony, stoiska są pomalowane na jednolity kolor. Niedawno pojawił się mural, który ma być wizytówką tego miejsca, podobnie jak inne dzieła artystyczne Nadodrza.

– Zgodnie z obowiązującymi trendami zero waste na terenie targowiska został zrealizowany projekt artystyczny – informuje Tomasz Myszko-Wolski. – Działania kupców są wspierane przez miasto, głównie przy zaangażowaniu Biura Rozwoju Gospodarczego, Zarządu Zieleni Miejskiej, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, Zarządu Zasobu Komunalnego oraz rady osiedla Nadodrze, fundacji Dom Pokoju oraz mieszkańców – wymienia.

Miłośnicy Nadodrza chcą, aby ryneczek stał się miejscem spotkań, pikników oraz innych wydarzeń o charakterze lokalnym. Piknik był tam w sobotę 13 maja.

Na placu jest miejsce na kawiarenkę lub inną formę gastronomii. Chętni do prowadzenia tego typu lokalu mogą zgłaszać się do zarządcy terenu.

Fot. Grzegorz Rajter
Czwarty bazar z lodówką

Ptasia to czwarte wrocławskie targowisko z lodówką. Pozostałe są przy ul. Niedźwiedziej, na Ryneczku Jemiołowa i Bazarze Komandor. Urzędnicy miejscy tłumaczą, że takie działania mają na celu popularyzację akcji „Wrocław Nie Marnuje”.

– Przyczynić się ma to do m.in.: ożywienia i podniesienia atrakcyjności targowisk oraz zadbanie o potrzeby mieszkańców w zakresie dostarczania i niemarnowania żywności. Zarządcy i kupcy chętnie włączają się w akcję pomagania, ponieważ z lodówki może skorzystać każdy. Ludzie dzielą się posiłkiem, nadwyżkami lub częstują się jej zawartością – mówi Małgorzata Golak, dyrektorka Biura Rozwoju Gospodarczego UMW.

Fot. Grzegorz Rajter

Ryneczek przy Ptasiej jest otwarty od poniedziałku do soboty,  głównie w godzinach porannych, a po południu, w zależności od pory roku, do 13.00 lub 15.00. W soboty czynny jest od godz.7.00. do 13.00. Obecnie, ze względu na remont ulicy Pomorskiej, na targowisko wjeżdża się od ulicy Kurkowej.

Print Friendly, PDF & Email