Wręczono Elbląskie Nagrody Kulturalne

Fot. Mateusz Misztal

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski we wtorek uhonorował tych, którzy aktywnie działają na rzecz kultury.

Elbląskie Nagrody Kulturalne składają się z kilku elementów. Są to: Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg, Stypendia Kulturalne oraz Nagrody – Wydarzenie Roku, Kreator Kultury i Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga.

– Chciałbym na wstępnie serdeczne pogratulować wszystkim, którzy uzyskali stypendia, nagrody. To tylko świadczy o tym, że samorząd – prezydent wspólnie z Radą Miejską – starają się, żeby w środowisku kultury wyszukiwać osoby, które są utalentowane i mają coś do przekazania innym – mówił prezydent Witold Wróblewski. – Te stypendia i nagrody są wręczane od wielu, wielu lat. Jest to już taka elbląska tradycja, że osoby utalentowane, mające chęci i wrażliwość do tworzenia dla innych, mają też sposobność – czy poprzez stypendia czy poprzez nagrody – żeby rozwijać swoje talenty – dodał.

Stypendia Artystyczne i Kulturane

W pierwszej części gali prezydent wręczył Stypendia Artystyczne. Przyznawane są one laureatom ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali w dziedzinie twórczości artystycznej, a także uczniom, studentom i absolwentom uczelni artystycznych.

W tym roku Stypendia Artystyczne otrzymały 22 osoby:

  • Weronika Armatowska;
  • Maja Bartnicka;
  • Hanna Dominika Duk;
  • Maria Natalia Gałecka;
  • Dariusz Gatza;
  • Adrianna Gesek;
  • Maja Grzegółkowska;
  • Pola Janowicz;
  • Justyna Kanownik;
  • Julia Kołtonowska;
  • Alicja Kwiatkowska;
  • Marta Astrid Michalska-Pedersen;
  • Sophia O’Connor;
  • Oskar Pałasz;
  • Liwia Pernak;
  • Natalia Perucka;
  • Lena Siembor;
  • Szymon Jan Stasik;
  • Alicja Stefańska;
  • Paulina Wiewióra;
  • Małgorzata Wójcik;
  • Nadia Zysnarska.

Następnie przekazano stypendia kulturalne które przyznaje się osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury na realizację przedsięwzięcia kulturalnego, w szczególności w takich dziedzinach jak: literatura, muzyka, plastyka, teatr, film, taniec, fotografia, sztuki wizualne bądź na zorganizowanie wydarzenia kulturalnego, które związane jest z działaniami artystycznymi i kulturalnymi Elbląga.

W 2023 r. wyłoniono 5 laureatów stypendium kulturalnego. Są to:

  • Aleksandra Buła

Stypendium pozwoli na przeprowadzenie cyklu autorskich warsztatów (4 spotkania) pod nazwą „Myślinatura”, łączących rozważania o kulturze i naturze, w oparciu o teksty kultowych dzieł literackich, takich jak „Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau oraz współczesnych autorów, takich jak Urszula Zajączkowska, Łukasz Łuczaj, Kornel Filipowicz, Simona Kossak, i innych.

  • Robert Furs

Stypendium przeznaczone zostanie na realizację Videoclipu pt. „Elbląg – Podróż zabytkowym tramwajem”. Teledysk w warstwie dźwiękowej będzie zrealizowany na podstawie kompozycji napisanej, zaaranżowanej i nagranej przez Roberta Fursa. Aranżacja będzie obejmowała dwa instrumenty – skrzypce i akordeon. Wykonanie w duecie. W warstwie obrazu videoclip będzie obejmował obraz tramwaju, zajezdni tramwajowej, a przede wszystkim poszczególne przystanki elbląskiego zabytkowego tramwaju. Celem teledysku jest promocja Elbląga, jako miasta turystycznego, więc poszczególne przystanki będą przenosiły widza w najważniejsze w Mieście miejsca do zwiedzania – obejrzenia.

  • Maciej Olewniczak

Stypendium pozwoli na nagranie i wydanie płyty winylowej z muzyką odnoszącą się do historii regionu Żuławy – Hals metodami analogowymi w nakładzie 100 egzemplarzy z opcją ściągnięcia płyty z serwisu internetowego ECHOES.

  • Maria Weronika Piasecka

W ramach stypendium zostanie zrealizowana wystawa fotografii tradycyjnej w przestrzeni wystawienniczej Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu. Wernisaż wystawy poprzedzony zostanie intensywną pracą materiałową, tj. przez kilka miesięcy będzie powstawał dokument fotograficzny pt. „sal(ka)”. Kolejnym etapem projektu będzie praca na negatywach oraz w ciemni/laboratorium fotograficznym, w celu wywołania kolejno negatywów i odbitek wystawowych. Projekt ma również na celu pokazanie odbiorcom jak „od kuchni” funkcjonują elbląskie zespoły muzyczne, takie jak Kill Phollins czy Birds no Fly.

  • Krzysztof Szewczuk

Przedsięwzięcie kulturalne polegać będzie na skomponowaniu 21 oryginalnych, niepowtarzalnych utworów muzycznych w stylistyce około Pop/Hip-Hop/RnB/Reggae, nagraniu tych utworów, zmiksowaniu, zmasteringowaniu i przygotowaniu płyty z tymi utworami do wydania i edycji, wraz z promocją, teledyskiem i animacjami.

Na rozwój talentów artystycznych i projekty realizowane przez stypendystów z budżetu miasta przeznaczono 88 500 zł.

Wydarzenie Roku, Kreator Kultury i Nagroda Artystyczna

Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga otrzymała Magdalena Garbecka – kategoria muzyka, kompozycja

Magdalena Garbecka jest niezwykle prężnie działającą kompozytorką i aranżerką pochodzącą z Elbląga. Jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich, sławiąc tym swoje rodzinne miasto. Wśród ostatnich dokonań można wymienić m.in. wyróżnienie ex aequo w prestiżowym ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Legnica Cantat 2022” oraz II miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku kaszubskim (2022). Ponadto Magdalena Garbecka zorganizowała 21 maja 2022 roku własny koncert kompozytorski, na którym zostało wykonane jej 9 autorskich kompozycji, z czego 4 z nich były wykonane po raz pierwszy (prawykonane). Należy podkreślić, że Magdalena Garbecka wspiera rodzimą kulturę: jej kompozycję Arioso na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową można było usłyszeć 8 maja 2022 roku na koncercie „Maj klasycznych melodii – koncert dyplomantów aMuz w Gdańsku” w ZPSM im. Kazimierza Wiłkomierskiego w Elblągu. Dzieło zostało wykonane przez Karola Sokołowskiego oraz Elbląską Orkiestrę Kameralną pod batutą Marcina Mirowskiego. Kompozytorka od 5 lat regularnie współpracuje z Elbląskim Chórem Kameralnym prowadzonym przez Miłosza Janiaka oraz od niedawna z Chórem „Cantata” pod dyrekcją Marty Drózdy-Kulkowskiej. Warto też wspomnieć, że Magdalena Garbecka jest podwójną stypendystką Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także trzykrotnie otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów.

Laureatem Nagrody Kreator Kultury zostało Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest?

Powstało ono 10 lat temu, z inicjatywy kilkorga znajomych. Od początku plany zakładały działalność kulturalną. Rozpoczęli od organizacji nowatorskich bitew na rysunki, tzw. grafataków, które zdobyły zarówno serca widzów jak i zaangażowanych w nie artystów. Do tej pory odbyło się ok 25 takich imprez, w tym charytatywnych. Przez 10 lat działalności zorganizowali imprezy takie jak: Elbląskie Święto Muzyki, Festiwal Filmów Poniżej Poziomu, FIND czyli Fajną Imprezę na Dziedzińcu. Oprócz tego włączają się w ogólnopolskie inicjatywy, organizując ich elbląskie edycje jak chociażby Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, Festiwal Filmów Dokumentalnych KineDok. Jednak główną działalnością jest organizowanie koncertów. W tym roku SK Co Jest, zrealizowało w ramach projektu Miasto Gramy aż 12 koncertów plenerowych a w ramach „Rzeki Kultury” dwa nowatorskie koncerty na pływających po rzece platformach.

Dodatkowym tegorocznym działaniem była adaptacja nieczynnego kiosku Ruchu na Kiosk Kultury, funkcjonującego jako mikrogaleria sztuki (odbyło się tam 8 wernisaży) i miejsce spotkań (m.in. spotkanie autorskie z Anną Gacek) i koncertów. Inicjatywa ta odbiła się szerokim echem także w mediach ogólnopolskich i zyskała ogromną popularność wśród Elblążan. Dzięki poparciu Elblążan w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim odbyła się 4 edycja Elbląskiego Święta Muzyki.

Nagrodę Wydarzenie Roku otrzymało Centrum Sztuki Galeria EL za wystawę Mirosława Maszlanki – Estuarium

W Centrum Sztuki Galeria EL 17 listopada 2022 roku, otwarto wystawę Mirosława Maszlanki – Estuarium. Wystawa ta odbiła się szerokim echem nie tylko wśród mieszkańców Elbląga, ale również poza jego granicami. Była to w tym roku najczęściej komentowana, udostępniana i fotografowana wystawa w mediach społecznościowych, portalach elbląskich i branżowych. Powodem takiego sukcesu, była zdecydowanie sfera wizualna wydarzenia. Artysta przygotował wystawę site-specific, czyli specjalnie przygotowaną instalację w odniesieniu do historycznej, gotyckiej przestrzeni Galerii EL. Ekspozycja jest efektem wielomiesięcznych wysiłków artysty najpierw w swojej pracowni, a w ostatnim etapie już w samej galerii. W następstwie tej wytężonej pracy powstały monumentalne i oryginalne prace. Instalacje te, to misterna i ręczna praca stworzona z różnych typów wikliny, trawy i wosku, drewna. Delikatne, efemeryczne, ulotne, a jednocześnie niezwykłe, nieszablonowe, z niezwykłą siłą przyciągania, to cechy, które jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy chcemy opisać dzieła artysty.

Tytuł wystawy „Estuarium” – to geograficzne pojęcie oznaczające lejkowate ujście rzeki, powstałe na skutek pływów morskich, w którym mieszają się wody lądowe z morskimi.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email