„Wprowadzamy stan epidemii”

„Wprowadzamy stan epidemii”
Fot. Adam Guz / KPRM

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim zapowiedzieli wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Co to oznacza w praktyce?

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier zapowiedział wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Mateusz Morawiecki podziękował też wszystkim, którzy angażują się w walkę z epidemią.

– Żeby zapobiegać rozprzestrzenieniu się wirusa trzeba wprowadzać odpowiednie zasady, także w kwestii kwarantanny. Wprowadzamy dziś stan epidemii. Stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale również nakłada na nas nowe obowiązki – przekazał Mateusz Morawiecki.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto także decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkanocnych. – To trudna decyzja, ale ważna, potrzebna decyzja, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – zaznaczył premier i zaapelował jednocześnie by był to czas społecznej dyscypliny. – To egzamin z odpowiedzialności dla nas wszystkich.

Co wiążę się z wprowadzonym stanem epidemii?

Dziś rząd zdecydował między innymi o podniesieniu wysokości kar pieniężnych za brak przestrzegania dyscypliny związanej z obowiązkową kwarantanną. Dotychczas kara ta wynosiła do 5 tys. złotych. Od teraz, każdy kto złamie zasady kwarantanny, będzie narażony na grzywnę do 30 tys. złotych.

– Gdy jechałem dziś do pracy zobaczyłem puste ulice. Zwykle byłby to widok smutny, ale dziś mnie ten widok ucieszył, bo wiem że przez to warszawiacy, a także mieszkańcy we wszystkich innych miejscach Polski, na poważnie podchodzą do zasad kwarantanny – powiedział Mateusz Morawiecki.

Według danych przekazanych na dzisiejszej konferencji prasowej – kwarantanny przestrzega 99,5% osób, które taką kwarantannę domową przechodzą.

O tym co w praktyce oznacza wprowadzony dziś tan epidemii mówił szef resortu zdrowia. – Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale także innych osób, w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, by powstrzymać tą epidemię – wyjaśnił Łukasz Szumowski.

W rozporządzeniu doprecyzowano także kwestie ograniczeń w galeriach handlowych, a także  te dotyczące transportu.

– Wiemy, że trudno jest funkcjonować w okresie kwarantanny. Wiemy, że jest to dla wszystkich trudny czas, ale z drugiej strony wiemy, że dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice, możemy uratować komuś życie, możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie miejsce w szpitalu dla chorego – zaznaczył minister zdrowia.

Szef rządu zaapelował dziś też po raz kolejny do tych, którzy są w stanie pomagać seniorom w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, czy załatwieniu innej sprawy, by nadal to robili, bo bardzo ważne jest to, by szczególnie osoby będące w grupie ryzyka nie wychodziły z domów.

Fot. Adam Guz / KPRM
Print Friendly, PDF & Email