Wolontariusze odwiedzili Pałac Prezydencki

Wolontariusze odwiedzili Pałac Prezydencki
Fot. Igor Smirnow/KPRP

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim gościli młodzi ludzie, których pasją jest działanie na rzecz innych. Z Pierwszą Damą rozmawiali o idei wolontariatu, satysfakcji, jaką niesie pomaganie oraz o nauce współdziałania.

Przedstawiciele Ursynowskiego Forum Wolontariatu kierują się przesłaniem swojej patronki – Matki Teresy z Kalkuty „Czyń dobro! Mimo wszystko!”. Przekonują, że dobroczynność ma wiele odsłon, więc każdy może odnaleźć formę aktywności dopasowaną do swoich talentów i możliwości.

– Odwiedzając instytucje w całej Polsce przekonałam się, że wolontariat w naszym kraju bardzo się rozwija i nie jest to wolontariat incydentalny, ale odbywa się przez cały rok. Staje się też bardzo popularny wśród młodych ludzi, którzy angażują się w bardzo różne akcje – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Warszawska młodzież podzieliła się z małżonką Prezydenta swoimi doświadczeniami i opowiedziała o działaniach, które nie ograniczają się do zbiórek pieniężnych i rzeczowych. Wolontariusze aktywizują lokalną społeczność, spotykają się z osobami potrzebującymi, startują w zawodach sportowych, uczestniczą w akcjach artystycznych, pieką ciasta, oferują swój czas i uwagę.

– Dawanie siebie innym jest wielką przyjemnością – potwierdziła Pierwsza Dama, mówiąc o aktywnościach, w których sama uczestniczy. – Największą satysfakcję przynosi mi osobisty, czynny udział w akcji – wyznała. Opowiedziała młodzieży o przygotowaniach świątecznych ozdób, które trafiają co roku na licytację organizowaną w ramach „Choinek Jedynki” przez Polskie Radio, spotkaniach z osobami dotkniętymi chorobami czy problemem bezdomności. – Czasem wystarczy ciepłe słowo, potrzymanie za rękę, dodanie otuchy – uzupełniła Pierwsza Dama.

Jak podkreślają jego uczestnicy, Ursynowskie Forum Wolontariatu stanowi inspirację do zauważania potrzeb innych, ale także pokazania, że wspólnota skupiona na pięknym celu ma większą siłę i może uczynić jeszcze więcej dobrego. – Nie ustawajcie w swoich działaniach i zachęcajcie rówieśników do zaangażowania w wolontariat – poprosiła młodzież Agata Kornhauser-Duda.

Źródło: prezydent.pl
Fot. Igor Smirnow/KPRP
Print Friendly, PDF & Email