Wolontariat w poznańskich rodzinach

Wolontariat w poznańskich rodzinach
Fot. Gustavo Fring/Pexels

Wielu uczniów co roku zmaga się z trudnościami w nauce. Problemy z opanowaniem materiału mogą pogłębiać nierówności i wpływać na dalsze życie dzieci.

W stolicy Wielkopolski wsparcie w takich sytuacjach oferują wolontariusze-korepetytorzy ze Stowarzyszenia Lepszy Świat, którzy pomagają nadrobić zaległości w szkolnych przedmiotach. Program jest realizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Stowarzyszenie Lepszy Świat poszukuje wolontariuszy do projektu „Wolontariat w poznańskich rodzinach”.

Dzięki swojemu zaangażowaniu ochotnicy mogą zdobyć cenne doświadczenia w nauczaniu, podnieść kompetencje komunikacyjne oraz wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach. Wolontariat to jednak przede wszystkim satysfakcja z pomagania innym. Stowarzyszenie zachęca do współpracy osoby specjalizujące się w różnych dziedzinach. 

– Obecnie szukamy głównie osób, które mogą pomóc w zdalnej nauce języka angielskiego, matematyki, fizyki, a także przy rozwijaniu zainteresowań i w odrabianiu zadań domowych dla uczniów z klas 1-3.

Mile widziane są również osoby gotowe uczyć języka polskiego jako obcego.

Zapraszamy jednak do kontaktu każdego, niezależnie od specjalizacji. Możliwe, że z czasem znajdziemy osobę, która będzie potrzebowała wsparcia z innej dziedziny – mówi Bartosz Bednarek ze Stowarzyszenia Lepszy Świat. 

W ramach projektu pomoc otrzymują także osoby starsze i z niepełnosprawnościami. 

– Nasi wolontariusze to osoby, które odgrywają rolę mentora dla dzieci i młodzieży lub towarzysza dla osoby z niepełnosprawnościami czy seniora. Dzielą się swoimi pasjami z drugą osobą, wspierają ją, pobudzają do działania. Zwykle spędzają 1-2 godziny tygodniowo na wspólnych spotkaniach przez co najmniej 3 miesiące – dodaje Bednarek. 

Zainteresowani udziałem mogą kontaktować się z koordynatorem wolontariatu, Bartoszem Bednarkiem pod numerem tel. 504 383 181, e-mail. wolontariat@lepszyswiat.org.pl

„Wolontariat w poznańskich rodzinach” realizowany jest od 2007 roku przez Stowarzyszenie Lepszy Świat, które na co dzień współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz uczniami 2 poznańskich szkół. Od początku działań wsparcie otrzymało ok. 1100 osób. W samym 2022 roku w działania w ramach wolontariatu zaangażowanych było ponad 100 wolontariuszy, którzy pomogli ponad 100 osobom.

– Efekty działań są widoczne. Dzieci i młodzież osiągają lepsze wyniki w nauce, poprawiło się ich zachowanie. Dzięki wolontariuszom zobaczyli, że można w sposób ciekawy spędzać czas, rozwijać swoje zainteresowania – mówi Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR.

– Widać także rezultaty pracy z seniorami i osobami z niepełnosprawnościami. Kontakt z wolontariuszami sprawił, że lepiej funkcjonują w swoim dotychczasowym środowisku, łatwiej jest im nawiązać relacje, radzić sobie z codziennymi czynnościami.

MOPR jest odpowiedzialny za rozpoznanie potrzeb danej rodziny, rekrutację uczestników program, wprowadzenie i zapoznania wolontariusza ze środowiskiem oraz monitorowanie jego współpracy z rodziną. Stowarzyszenie natomiast odpowiada za skierowanie przeszkolonych wolontariuszy i kontrolowanie ich pracy. 

Więcej informacji o wolontariacie można znaleźć na stronie stowarzyszenia

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.
Print Friendly, PDF & Email