Wojna i kłamstwa w internecie – spotkanie dla seniorów w Poznaniu

Wojna i kłamstwa w internecie – spotkanie dla seniorów w Poznaniu
Fot. Pixabay

Jak skutecznie rozpoznawać fałszywe informacje dotyczące inwazji na Ukrainę czy sytuacji na granicy? Jak na nie reagować? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać na spotkaniu dla seniorów „Na informacyjnym froncie – o wojnie, która toczy się w Internecie”.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 21 marca o godz. 11:00, w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Poprowadzi je Patryk Zakrzewski – koordynator Akademii Fact-checkingu, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej.

Uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznać rosyjskie narracje dezinformacyjne wykorzystywane w kontekście wojny w Ukrainie. Po spotkaniu będą potrafili skuteczniej wskazać przykłady fałszywych lub zmanipulowanych informacji dotyczących zbrojnego ataku na nasz sąsiedni kraj, sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i kryzysu humanitarnego oraz właściwie reagować na dezinformację w mediach społecznościowych.

– Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że znów – podobnie jak w początkach pandemii COVID-19 – częściej zaglądamy do mediów i portali społecznościowych, poszukując aktualnych informacji o sytuacji za wschodnią granicą i trwającym kryzysie humanitarnym – mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych. – W odruchu solidarności mobilizujemy się do działania: wspieramy akcje pomocowe, przekazujemy pieniądze na liczne zbiórki. Jednocześnie stale towarzyszą nam lęk, obawy i niepokój, które sprawiają, że stajemy się szczególnie podatni na dezinformację. A przecież wojna toczy się także na informacyjnym froncie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 61 847 21 11, 61 842 35 09. Uczestnicy będą proszeni o założenie maseczek ochronnych i dezynfekowanie rąk (prowadzący również będzie miał na sobie maskę).

Działanie w ramach projektu „Fakty w debacie publicznej” realizowanego z dotacji programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”, finansowanego z Funduszy EOG.

AW/CIS
Print Friendly, PDF & Email