Wojewoda warmińsko-mazurski prosi mieszkańców regionu o dyscyplinę społeczną

Wojewoda warmińsko-mazurski prosi mieszkańców regionu o dyscyplinę społeczną
Fot. Pixabay

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaapelował w poniedziałek do mieszkańców regionu o dyscyplinę społeczną. – Tylko tak skutecznie zwalczymy pandemię – napisał wojewoda w swoim apelu. To pierwsze stanowisko wojewody po wprowadzeniu regionalnego lockdownu.

W przesłanym PAP oświadczeniu, które zamieszczono także w mediach społecznościowych Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Chojecki zaapelował, by w związku z wysoką liczbą zachorowań na COVID-19 i hospitalizacji w regionie przestrzegać aktualnych ograniczeń czyli dystansu, noszenia maseczek i dezynfekcji.

– Wiem, że wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią, jej skutkami zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi. Opanowanie tej sytuacji zależy także od naszej postawy. Postarajmy się ograniczyć transmisję wirusa. Chrońmy siebie i nie narażajmy innych. Apeluję do osób, które mają typowe objawy i podejrzewają u siebie zakażenie, by zgłaszały się do lekarzy rodzinnych i na pobranie wymazu oraz przebywały w izolacji. Proszę o szczelne zasłanianie ust i nosa maseczką – zaapelował wojewoda warmińsko-mazurski.

Chojecki podziękował też wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią, m.in. poprzez opiekę nad chorymi i realizację szczepień.

– Proszę o dyscyplinę społeczną. Bardzo wiele zależy od nas, naszej solidarności i odpowiedzialności. Tylko tak skutecznie zwalczymy pandemię – podkreślił wojewoda.

Stanowisko wojewody jest pierwszym odkąd w minioną środę rząd ogłosił, że od soboty wprowadza w regionie lockdown.

Nie odniósł się on do apelu samorządów o wsparcie, ani do apeli branży hotelarskiej. Hotelarze argumentowali, że przed dwoma tygodniami wydali wiele pieniędzy na uruchomienie hoteli (ogrzanie pokoi, basenów, zakup żywności i ściągnięcie do pracy pracowników – PAP), a teraz znowu muszą hotele zamykać.

Decyzją rządu woj. warmińsko-mazurskie jest jedynym regionem w Polsce, w którym wprowadzono regionalny lockdown. Do 14 marca obowiązują tu zaostrzone rygory sanitarne. Ma to związek z utrzymującą się od dwóch tygodni wysoką liczbą zakażeń COVID-19.

W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele, a także kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Print Friendly, PDF & Email