Wojewoda podkarpacki: W szpitalach przebywa ponad 100 osób chorych na covid

Wojewoda podkarpacki: W szpitalach przebywa ponad 100 osób chorych na covid
Fot. Pixabay

W podkarpackich szpitalach przebywa ponad 100 osób chorych na COVID-19. Dziesięcioro z nich wymaga wsparcia respiratorowego – poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda dodała, że w ostatnich dniach zdecydowała o zwiększeniu o 35 liczby łóżek dla pacjentów covidowych w szpitalach regionu. W sumie w województwie dla chorych na COVID-19 przygotowanych jest ponad 360 łóżek.

Zdaniem Leniart liczba chorych w regionie będzie się zwiększać, dlatego zaapelowała, aby mieszkańcy województwa się szczepili.

Wojewoda zapewniła, że region jest przygotowany do czwartej fali zachorowań. Przypomniała, że w szpitalach wykonanych zostało wiele inwestycji.

– Placówki ochrony zdrowia zostały doposażone w odpowiedni sprzęt – kardiomonitory, respiratory, ale także w środki ochrony osobistej – powiedziała Leniart.

W Rzeszowie od listopada ubiegłego roku działa szpital tymczasowy. Będzie funkcjonował do końca kwietnia 2022 r.

Wojewoda przypomniała również, że w połowie sierpnia br. w trasę wyruszył podkarpacki szczepionkobus, który dojeżdża do miejscowości o najniższym poziomie zaszczepienia mieszkańców. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało prawie tysiąc osób.

Leniart powiedziała również, że w szkołach złożonych zostało ok. 1,2 tys. oświadczeń rodziców, którzy zgadzają się na zaszczepienie swojego dziecka. „Nie jest to duża liczba” – przyznała wojewoda.

Obecny na konferencji podkarpacki inspektor sanitarny Adam Sidor powiedział, że w regionie średnia zakażeń na 100 tys. osób wynosi 2. W kraju jest to 1,5 na 100 tys.

Sidor podał również, że nauczanie hybrydowe odbywa się w 11 placówkach oświatowych w regionie. – Żadna ze szkół nie przeszła całkowicie na nauczanie zdalne – dodał.

Kierownik klinicznego oddziału chorób zakaźnych w Centrum Medycznym w Łańcucie Andrzeja Cieśla, zachęcał do skorzystania ze szczepień.

– Aby zapobiec kolejnym falom zakażeń, musimy skorzystać z bezpiecznego szczepienia. W łańcuckim oddziale jest hospitalizowanych ok. 50 osób. Ponad 90 proc. tych chorych to pacjenci, którzy nie są zaszczepieni – zaznaczył Cieśla.

Na konferencji zaprezentowany został także specjalny spot, który ma zachęcać do szczepień. (PAP)

Wojciech Huk
Print Friendly, PDF & Email