Wojewoda małopolski do turystów: Bądźmy odpowiedzialni

Wojewoda małopolski do turystów: Bądźmy odpowiedzialni
Fot. Pixabay

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zaapelował podczas sobotniego briefingu w Zakopanem, aby turyści zachowywali się odpowiedzialnie i stosowali się do zasad reżimu sanitarnego.

– Zakopane, powiat tatrzański, Małopolska czeka na turystów i chcemy państwa prosić, żebyście w sposób odpowiedzialny przyjeżdżali do naszego regionu, ale w sposób odpowiedzialny zachowywali się także wieczorem, wtedy, kiedy wielu może się wydawać, że są nie do zidentyfikowania – mówił wojewoda. Podkreślił, że Zakopane jest otwarte na turystów i żyje z turystów, ale „Polska oczekuje od turystów odpowiedzialności”.

Kmita odniósł się do sytuacji sprzed tygodnia, kiedy na Krupówkach zgromadziły się tłumy turystów, lekceważąc przepisy sanitarne. – Niestety w ubiegłym tygodniu widzieliśmy, że część gości Zakopanego nie uszanowało zarówno przedsiębiorców, jak i mieszkańców. (…) Wiemy o tym, że spośród innych kurortów turystycznych, to w Zakopanem miały miejsce te słynne „korona party” na Krupówkach – mówił.

Wojewoda w zakopiańskiej komendzie wziął udział w policyjnej odprawie. Prosił funkcjonariuszy, żeby reagowali na przypadki łamania obostrzeń sanitarnych.

– Obostrzenia sanitarne zostały wprowadzone nie po to, żeby utrudnić życie turystom, ale po to, żebyśmy przez te kilka tygodni wytrzymali i mogli cieszyć się końcem epidemii. To wszystko przed nami – mówił. Dodał, że „dzisiaj funkcjonariusze nie są tu po to, żeby dawać mandaty”.

– Cieszyłbym się, gdyby tych mandatów było jak najmniej, albo nie było ich w ogóle, ale to zależy od nas, spacerowiczów, osób, które pojawiają się na Krupówkach i w innych miejscach w Zakopanem. Jestem przekonany, że będzie bezpiecznie, że funkcjonariusze będą zwracali uwagę osobom łamiący przepisy, ale także, że będą konsekwentni, ponieważ funkcjonariusze szanują siebie i szanują przepisy prawa. Jestem przekonany, że osoby uporczywie łamiące prawo będą się liczyć z konsekwencjami, ponieważ to oni prowokują – mówił wojewoda w Zakopanem.

Do Zakopanego z Krakowa dotarło 50 funkcjonariuszy, a dodatkowo na każdą zmianę będzie kolejnych 19 policjantów. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster powiedział, że od piątkowego popołudnia do sobotniego wieczoru policjanci w Zakopanem nałożyli już ponad 100 mandatów, z czego 92 dotyczyły niestosowania się do reżimu sanitarnego.

– Tutaj przyjeżdża cała Polska do Zakopanego i niestety doświadczamy tego, że duża grupa turystów nie stosuje się do obostrzeń. Oczekujemy odpowiedzialności osób, które przyjeżdżają tutaj wypocząć. Niech nie myślą tylko o sobie, ale niech pomyślą o osobach, które tu przyjadą za tydzień i kolejne tygodnie – mówił komendant małopolskiej policji.

Starosta Tatrzański Piotr Bąk powiedział, że Zakopane jest miejscem szczególnym. – Na pewno jest to miejsce spotkań wszystkich Polaków. To miejsce ważne. Dzisiaj wszyscy są spragnieni przestrzeni, nart, gór i cieszymy się, że możemy ich gościć na naszym terenie – wskazał.

Podkreślił, że przez ostatnie miesiące samorządy Podhala i wszystkie samorządy górskie bardzo zabiegały o to, aby turystyka została otwarta, „aby nasi przedsiębiorcy nie stracili sezonu zimowego, który dla tego typu miejscowości jest najważniejszym sezonem”. – Udało się, doczekaliśmy tego otwarcia, ale w naszym wyobrażeniu to otwarcie miało się odbywać z poszanowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, w pełnym reżimie sanitarnym – mówił starosta.

Bąk zauważył, że część przybyłych gości po opuszczeniu swojego miasta nie przestrzega zasad sanitarnych. Jak mówił, lokalna społeczność oczekuje stanowczych działań policji.

– Chciałem to jednoznacznie powiedzieć i wierzę, że ten ubiegły weekend był zbiegiem okoliczności i zachłyśnięciem się tą sytuacją, ale myślę, że podczas tego weekendu nie doświadczymy tego samego” – zakończył starosta. (PAP)

Szymon Bafia
Print Friendly, PDF & Email