Woj. pomorskie: ZUS dla uczniów – projekty, które zaprocentują

Woj. pomorskie: ZUS dla uczniów – projekty, które zaprocentują
Fot. pixabay.com

Rozpoczyna się kolejna edycja projektów edukacyjnych przygotowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla uczniów. Można już zgłaszać swój udział w „Projekcie z ZUS” i „Lekcjach z ZUS”. Warto to zrobić, bowiem do zdobycia jest nie tylko wiedza, ale także atrakcyjne nagrody.

Pomorskie oddziały ZUS zapraszają szkoły do wzięcia udziału w dwóch wyjątkowych przedsięwzięciach edukacyjnych: „Lekcjach z ZUS” oraz „Projekcie z ZUS”. Są to ogólnopolskie akcje, których celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

„Lekcje z ZUS” to cykl czterech zajęć skierowanych do uczniów szkól ponadpodstawowych. W ich trakcie będą poznawać m.in. historię ubezpieczeń społecznych w Polsce, dowiedzą się  jaka jest rola i zadania ZUS, jakie świadczenia dzięki ubezpieczeniom będą mogli uzyskać oraz jak założyć własną firmę. Tego typu wiedza pomoże w przyszłości młodym ludziom podjąć decyzje dotyczące przyszłej kariery zawodowej. ZUS zapewnia niezbędne materiały szkoleniowe (dostępne w formie papierowej bądź elektronicznej na stronie zus.pl/lekcjezzus) oraz pomoc merytoryczną w postaci szkoleń dla nauczycieli mających poprowadzić lekcje.

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada Wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, która nie tylko pozwoli zweryfikować zdobytą wiedzę ale będzie także okazją do zdobycia cennych nagród. Jakich? Tego na razie organizatorzy nie zdradzają, ale są wśród nich również indeksy wielu uczelni. Zgłoszenia do Olimpiady przyjmowane są do 28 października.

Uczniowie szkół podstawowych zaproszeni są do wzięcia udziału w „Projekcie z ZUS”. Jest to jedna lekcja, której celem jest popularyzowanie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. „Projekt z ZUS” może być przeprowadzony w trakcie trwania całego roku szkolnego. Z myślą o szkołach zainteresowanych projektem, ZUS wspólnie z metodykami nauczania przygotował atrakcyjne materiały dydaktyczne. Nauczyciele mają do dyspozycji gotowe scenariusze lekcji, prezentacje, film, karty projektu i arkusze ocen. Materiały można pobrać ze strony zus.pl/edukacja. Po przeprowadzonej lekcji uczniowie muszą zrealizować projekt na bazie zdobytych informacji. Projekt może mieć formę np. filmu, komiksu bądź prezentacji. Również tu zwycięzcy w konkursie mogą liczyć na cenne nagrody.

Z myślą o najmłodszych organizowane są wycieczki do oddziałów ZUS z pogadanką edukacyjną. Eksperci opowiadają też w przedszkolu o ubezpieczeniach społecznych i swojej pracy w ZUS. Specjalnie dla przedszkolaków przygotowana została kolorowanka edukacyjna „Zawsze Użyteczna Skarbonka”.

Więcej informacji o akcjach edukacyjnych ZUS oraz jak można się zgłaszać,  znajdą Państwo na stronie zus.pl/edukacja.

Print Friendly, PDF & Email