Woda dla ochłody – kurtyny i bramki w całej Warszawie

Woda dla ochłody – kurtyny i bramki w całej Warszawie
Fot. UM Warszawa

Tak jak w poprzednich sezonach letnich, również w tym roku stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pomaga mieszkańcom znieść upał. MPWiK rozstawia na terenie miasta kurtyny i bramki wodne. Ochłodę będzie można znaleźć w ośmiu popularnych lokalizacjach, a także przy bramkach, które do końca sezonu letniego staną w punktach wyznaczonych przez urzędy dzielnic.

Kurtyny wodne

Do Warszawy dotarła fala upałów. Według prognoz temperatura w najbliższych dniach będzie znacznie przekraczała 30 st. C, co może mieć wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Dlatego w centrum miasta pojawiły się kurtyny wodne, które chłodzą i nawilżają powietrze rozpryskując wodę na wysokość do ok. 2 metrów. Wodne pióropusze działają od poniedziałku 27 czerwca do czasu ustania upałów. Przyniosą ulgę przechodniom w ośmiu lokalizacjach:

Plac Zamkowy

ul. Krakowskie Przedmieście przy pomniku Mikołaja Kopernika,
pl. Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa,
pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego,
ul. Floriańska przy Bazylice Św. Floriana,
Płyta Desantu – Bulwar Flotylli Wiślanej,
ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej,
Skwer Hoovera.

Bramki wodne w dzielnicach

Sukcesywnie, w uzgodnieniu z urzędami stołecznych dzielnic, MPWiK zainstaluje na całe lato bramki wodne rozpylające mgiełkę wodną.  Będą one uruchamiane i wyłączane przez pracowników urzędów.

Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek jednostek miejskich, Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką.

Upały kontrolowane

Władze stolicy i wszystkie służby stale monitorują sytuację związaną z falami upałów. Wczoraj zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, który monitoruje m.in. dostawy wody i energii. Policja i straż miejska będą w tych dniach szczególnie zwracać uwagę na sytuację zwłaszcza nad wodą, na plażach i na bulwarach wiślanych. Kontrolowana jest także sytuacja w warszawskiej służbie zdrowia i podczas zajęć edukacyjnych „Lata w mieście”. Nie było dotąd żadnych zagrażających sytuacji związanych z upałem, ale trzeba zachować czujność.

Konieczne nawodnienie

Jednocześnie MPWiK apeluje, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci, ponieważ ich organizmy najgorzej reagują na upały.

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Każdego dnia organizm człowieka traci średnio 2-3 litry wody. Dlatego dla zdrowia i dobrego samopoczucia powinno się stale utrzymywać jej odpowiedni poziom. W czasie upałów zaleca się picie nawet 4 litrów wody dziennie.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email