Włoskie badania: Wśród zaszczepionych prawie wyzerowano zakażenia i ciężkie przypadki COVID-19

Włoskie badania: Wśród zaszczepionych prawie wyzerowano zakażenia i ciężkie przypadki COVID-19
Fot. Pixabay

Wśród osób zaszczepionych we Włoszech przeciwko COVID-19 liczba zakażeń koronawirusem spadła o 95 procent, a ciężkich przypadków o 99 procent w porównaniu z osobami niezaszczepionymi – o tych ustaleniach naukowców z uniwersytetu w mieście Ferrara pisze piątkowa prasa.

Naukowcy przeprowadzili badania na 37 tys. osób z prowincji Pescara, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. W grupie tej stwierdzono tylko jeden zgon – kobiety w wieku 96 lat, obciążonej innymi poważnymi schorzeniami.

Dane dotyczące zaszczepionych skonfrontowano z grupą, która nie przyjęła jeszcze żadnego preparatu.

Wśród zaszczepionych ciężki przebieg zakażenia został praktycznie zredukowany do zera – twierdzą naukowcy. Spadek odsetka zgonów szacuje się na 91 punktów procentowych.

– To rezultaty lepsze niż wszelkie oczekiwania – oświadczył epidemiolog Lamberto Manzoli z Ferrary, cytowany przez dziennik „La Repubblica”.

Ponadto odnotowano, że już pierwsza dawka szczepionki firmy AstraZeneca zapobiega 95 proc. zgonów. Na ten rezultat zwrócono uwagę w związku z polemikami, jakie pojawiły się właśnie wokół tego preparatu. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email