Włoski Instytut Służby Zdrowia: Trwa ekspansja epidemii

Włoski Instytut Służby Zdrowia: Trwa ekspansja epidemii
Fot. Pixabay

We Włoszech trwa ekspansja epidemii koronawirusa – poinformował we wtorek prezes krajowego Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. Zastrzegł zarazem, że sytuacja jest znacznie lepsza niż przed rokiem. Dotąd potwierdzono 11 przypadków zakażeń wariantem Omikron.

Przedstawiając w Senacie informację na temat sytuacji epidemicznej, szef Instytutu powiedział, że liczba łóżek na oddziałach covidowych rośnie każdego tygodnia o jeden punkt procentowy. Stale, dodał, przybywa też chorych na intensywnej terapii.

Wciąż wzrasta liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Obecnie są to 173 przypadki.

– Wyraźny wzrost infekcji dotyczy osób niezaszczepionych – zaznaczył Brusaferro.

Przekazał także, że do tej pory stwierdzono 11 przypadków wariantu Omikron w kilku regionach wśród osób, które przebywały na południu Afryki i tych, którzy mieli z nimi ścisły kontakt.

Prezes Instytutu Służby Zdrowia zauważył, że obecna faza epidemii znacznie różni się od sytuacji przed rokiem. Teraz, podkreślił, liczba zgonów i osób hospitalizowanych jest o wiele niższa niż w grudniu zeszłego roku, gdy wiele regionów kraju znajdowało się w czerwonej strefie surowych restrykcji.

We Włoszech trwają masowe szczepienia trzecią dawką szczepionki. Nadal dużo osób zgłasza się także po pierwszą dawkę. W poniedziałek wykonano ponad 42 tysiące takich szczepień.

Ta najwyższa od października liczba została zanotowana w dniu, gdy wzmocniono reguły stosowania przepustek sanitarnych, wprowadzając wzmocniony Green Pass tylko dla osób wyleczonych i zaszczepionych. Jedynie one mają wstęp do niektórych miejsc publicznych takich, jak kina, teatry, zamknięte sale lokali gastronomicznych, obiekty sportowe i imprezy masowe.

Po dwóch dawkach szczepionki jest 85 procent ludności.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email