Włochy: Wiele osób przyjmuje pierwszą dawkę szczepionki

Włochy: Wiele osób przyjmuje pierwszą dawkę szczepionki
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Wiele osób we Włoszech przyjmuje obecnie pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformował w środę minister zdrowia Roberto Speranza. Przynajmniej pierwszą zaszczepiono 85 procent ludności kraju, a po dwóch jest ponad 80 procent.

– Prosimy lekarzy o przekonanie tych niezdecydowanych – oświadczył szef resortu zdrowia. Odnosząc się do gwałtownej manifestacji przeciwników przepustki sanitarnej w sobotę w Rzymie, Speranza stwierdził: „Jest mała część sprawców przemocy, a wiele osób tylko się boi”.

Apel do lekarzy minister wystosował na dwa dni przed wejściem w życie obowiązku posiadania przepustki COVID-19 we wszystkich miejscach pracy w kraju. Wystawiana jest na podstawie szczepienia, wyleczenia z koronawirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

Około 3 milionów osób będzie musiało poddawać się regularnym testom, by wejść do miejsca pracy. Wyrażane są obawy, że w piątek może dojść do chaosu przy wejściu do wielu zakładów pracy w związku z kontrolami tzw. Green Pass.

Środowe dane o przebiegu epidemii to 37 zgonów na COVID-19 i ponad 2 770 zakażeń wykrytych w prawie 280 tysiącach testów. To oznacza, że 1 procent badań dało wynik pozytywny.

Zmarło już 131 421 osób.

W szpitalach przebywa obecnie około 2900 zakażonych, w tym 367 na intensywnej terapii.

Szacuje się, że koronawirusa ma teraz ponad 80 tysięcy osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email