Włochy: Trwają testy już drugiej krajowej szczepionki przeciwko COVID-19

Włochy: Trwają testy już drugiej krajowej szczepionki przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

We Włoszech trwają zaawansowane testy drugiej już krajowej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Preparat firmy ReiThera ma być gotowy we wrześniu. Na północy rozpoczęło się testowanie szczepionki tamtejszego koncernu Takis. Jej sposób podania jest wyjątkowy.

Dziennik „Corriere della Sera” podaje we wtorek, że pierwszym wolontariuszem, który przyjął szczepionkę Takis jest 20-letni kucharz z Monzy. To pierwsza w Europie szczepionka podana metodą elektroporacji, czyli specjalnym „pistoletem” z igłą wywołującym drobny wstrząs elektryczny.

– W ten sposób cząsteczka DNA przedostaje się do komórek, wywołując reakcję immunologiczną – wyjaśnił Lucio Rovati z firmy Rottapharm Biotech w Monzy, która współpracuje z koncernem Takis w pierwszej fazie testów.

Druga dawka zostanie podana wolontariuszowi pod koniec marca. Następnie sprawdzone zostaną jego przeciwciała. W tych dniach zaszczepieni też będą inni ochotnicy.

Szczepionka ReiThera, nad którą prace są już bardzo zaawansowane, podawana będzie w jednej dawce. Po kolejnych testach informowano wcześniej, że jej skuteczność osiąga 92,5 procent, a roczna produkcja wynosić będzie 100 milionów dawek i rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu. Z budżetu państwa wyłożono 81 milionów euro na prace nad tym preparatem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email