Włochy: Szef MSZ zapowiada zniesienie minikwarantanny dla podróżnych z UE

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio zapowiedział w sobotę zniesienie obowiązku pięciodniowej kwarantanny dla podróżnych z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Izraela. Podkreślił, że Italia zostanie otwarta dla zagranicznych turystów w warunkach bezpieczeństwa.

Po naradzie z ministrem zdrowia Roberto Speranzą na temat łagodzenia obostrzeń w turystyce szef włoskiej dyplomacji napisał w mediach społecznościowych: „Musimy zaplanować dobrze lato tak, aby zdrowie, gospodarka i praca nie zostały wystawione na niebezpieczeństwo”.

Dodał, że celem rządu jest otwarcie Włoch dla przybyszów z państw, które osiągnęły wysoki poziom szczepień przeciwko COVID-19 i złagodzenie części obostrzeń od połowy maja.

– Pracujemy nad tym, by znieść minikwarantannę dla osób przyjeżdżających z krajów europejskich, Zjednoczonego Królestwa i Izraela, jeśli będą mieć negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – oświadczył Di Maio.

– To samo – dodał – w przypadku USA, z którymi zostaną zwiększone loty wolne od COVID-19, a od czerwca zamierzamy znieść kwarantannę dla przybywających stamtąd.

Obecnie kwarantanna ta wynosi 10 dni.

Ponadto, jak poinformował włoski minister spraw zagranicznych, władze w Rzymie przygotowują loty wolne od COVID-19 w połączeniach z Dubajem, gdzie w październiku rozpocznie się światowa wystawa Expo.

Nieoficjalnie włoskie media podały, że obowiązek pięciodniowej kwarantanny dla turystów z państw UE wygaśnie 15 maja.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email